لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۴

انفجارهای متعدد چندين شهر عراق را به لرزه در آورد


روز چهارشنبه عراق شاهد مهلک ترين روز خود در ماه های اخير بود؛ انفجار چند اتومبيل بمب گذاری شده در آن کشور ۶۲ کشته برجای گذاشت.

در آستانه پايان مأموريت جنگی آمريکا در عراق، روز چهارشنبه يک رشته انفجارات بنظر هم آهنگ در اتومبيل های بمب گذاری شده در سراسر عراق موجب کشته شدن ۶۲ نفر و زخمی شدن بيش از ۲۵۰ نفر در آن کشور شد.

تا بحال هيچ گروهی مسئوليت انفجارات روز چهارشنبه را نپذيرفت است. اما بنظر ميرسد که هدف حملات انفجاری بيشتر نيروهای امنيتی عراق بوده است.

از مهلکترين حملات انتحاری روز گذشته انفجار اتومبيل بمب گذاری شده ای در مقابل ايستگاه پليس شهر کوک بود که منجر به کشته شدن ۲۰ تن و زخمی شدن دستکم ۱۰۰ نفر شد.

حملات انفجاری مشابهی در بوهريز، فلوجه، رمادی، کرکوک و بغداد رخ داد که تنها در بغداد ۱۵ کشته و بيش از ۶۰ زخمی برجای گذاشت.

در همين ارتباط ژنرال عبدالرسول نسيم، فرمانده دفاع غيرنظامی عراق، گفت که ساعت ۸ و ۲۰ دقيقه صبح به وقت بغداد انفجار اتومبيل بمب گذاری شده در مقابل ايستگاه پليس مردم بيگناه را کشت و خسارات عمده ای به ۳۰ خانه مجاور وارد آورد.

در رمادی، انفجار اتومبيل گذاری شده ای در يک ايستگاه اتوبوس سه نفر از جمله دو پليس را کشت و ۳۳ نفر را مجروح کرد.

انفجارات روز چهارشنبه در عراق مرتبط با ضعف نيروهای امنيتی و نابسامانی وضع سياسی آنکشور ست. در همين ارتباط ابو محمد، ساکن شهر بعقوبه، ميگويد که اگر سياستمداران دولت عراق را بموقع تشکيل ميدادند ما شاهد اين وقايع نبوديم و وضع امنيتی کشور بمراتب بهتر از امروز بود. پنج ماه پس از انتخابات سياستمداران آن کشور هنوز نتوانسته اند دولت جديدی، تشکيل دهند.

انفجارهای روز چهارشنبه زمانی صورت ميگيرد که پرزيدنت باراک اوباما آخرين روز ماه ميلادی جاری را پايان مأموريت جنگی آمريکا در عراق اعلام کرده است.

ارتش آمريکا نير روز سه شنبه اعلام کرد که در حال حاضر کمتر از ۵۰ هزار نفر از نيروهای نظامی آمريکا در عراق بسر ميبرند که تا پايان سال آينده، يعنی تا پايان حضور نيروهای آمريکا در عراق، مأموريت آنها آموزشی و مشاورتی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG