لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۵

تمايل نوری المالکی به ادامه حضور نيروهای آمريکا در عراق


تمايل نوری المالکی به ادامه حضور نيروهای آمريکا در عراق

نخست وزير عراق می گويد کشور متبوع وی مايل است بخشی از نيروهای ايالات متحده برای آموزش دادن به سربازان عراقی، در آن کشور بمانند. اما مصونيت حقوقی و قانونی پرسنل آمريکا که خواست واشنگتن است هنوز مساله مورد مذاکره دو کشور است.

در حالی که نيروهای ايالات متحده تا پايان سال مسيحی جاری عراق را ترک خواهند کرد، نوری المالکی می گويد آمريکا می تواند بخشی از نيروهای خود را به منظور آموزش سربازان عراقی در آن کشور نگاه دارد.

آقای مالکی می گويد: از آن جا که نياز به آموزش وجود دارد و تمامی جناح های سياسی به آن اذعان دارند ما چند گزينه داريم و گفتگو بين ما و آمريکا در جريان است. از آن جمله اين پيشنهاد که نيروهای آمريکا بخشی از نيروهای ناتو باشند زيرا ما با ناتو قرارداد داريم. پارلمان هم اکنون قانونی را بررسی می کند که طبق آن متخصصان آمريکايی بتوانند به عنوان بخشی از نيروی آموزشی ناتو در کشور بمانند.

نخست وزير عراق در مصاحبه با خبرگزاری رويترز گزينه ديگر را حضور سربازان آمريکايی به عنوان بخشی از نيروهای امنيتی سفارت آمريکا در آن کشور، عنوان کرد.

در همين حال واشنگتن می خواهد سربازانی که برای آموزش در عراق باقی می مانند از مصونيت حقوقی که تاکنون داشته اند برخوردار باشند زيرا آنان در جبهه به سربازان عراقی آموزش می دهند و می توانند مورد حمله قرار گيرند. مصونيتی که پارلمان عراق تاکنون با آن مخالفت کرده است.

واشنگتن می گويد بدون مصونيت برای سربازان آمريکايی هيچگونه آموزشی را بر عهده نمی گیرد. بر اساس اين مصونيت در صورتی که سربازان آمريکايی در عراق به هنگام انجام وظيفه در پايگاه های خود مرتکب جرم شوند تحت قوانين قضايی ايالات متحده با آنان رفتار می شود.

XS
SM
MD
LG