لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۸

گزارش: واکنش ها نسبت به پايان يافتن مأموريت جنگی آمريکا در عراق ادامه دارد


گزارش: واکنش ها نسبت به پايان يافتن مأموريت جنگی آمريکا در عراق ادامه دارد
گزارش: واکنش ها نسبت به پايان يافتن مأموريت جنگی آمريکا در عراق ادامه دارد

مأموريت رزمی نيروهای آمريکا در عراق فردا، سه شنبه، خاتمه می يابد و اين پايان مأموريتی است که واکنش های متفاوت و گسترده ای در ميان عراقی ها بهمراه داشته است.

پرزيدنت اوباما در پيام راديويی روز شنبه خود گفت برابر قولی که در جريان انتخابات رياست جمهوری اش داده بود، ماموريت جنگی ايالات متحده در عراق روز سه شنبه ۹ شهريور به پايان خواهد رسيد.

يک خانواده عراقی در بغداد که خود را برای افطار آماده می کنند و مثل اغلب همشهری های خود از صدمات جنگ در عراقبی بهره نبودند، طبعاً بعنوان يک عراقی از خروج نيروهای خارجی خوشحالند، اما نگرانی شان را هم پنهان نمی کنند.

پدر خانواده می گويد «همه آزادی را دوست دارند، و من هم دلم می خواهد آمريکايی ها از اينجا بروند، اما نه حالا! چون می ترسم دوباره درگيری های دو سه سال پيش تکرار بشود.»

همسر وی هم از ناتوانی سياستمداران عراقی برای تشکيل يک دولت باثبات گلايه دارد و می گويد «با وجود گروه های مسلح سنی و شيعه و اختلافات آنها با هم، عراق به يک دولت قوی نياز دارد که به آن گروه ها وابستگی نداشته باشد.»

پدر خانواده می گويد با حرفهای همسر خود مخالف است و اظهار می کند که درگيری شيعه و سنی وجود ندارد و اين دعوای کاذب است و هر کسی سهم خود را می خواهد. وی می گويد «من واقعاً معتقدم که اين دعوی ها سر اين است که چه گروهی چه مقدار از مهمترين منبع عراق، يعنی نفت را بخود اختصاص می دهد.»

اين شهروند عراق هم معتقد است که خروج نيروهای آمريکا از کشور متبوع وی خلائی را ايجاد می کند که به نفع ثبات و آرامش نيست، اما يک هموطن ديگر او با عصبانيت ميگويد، همان بهتر که نيروی آمريکا از کشور ما برود، چون حضورآنها خود باعث بی حرمتی به عراق و خرابی اين کشور شده است.

در همين حال عراق درگيريهای قومی شديد نظير حملات دو سه سال قبل را پشت سر گذاشته است و تروريست های خون آشامی مثل ابو مصعب زاوی ريشه کن شده اند اما اختلافات سياسی دولتمردان عراقی و کمبود خدماتی مانند برق گاه مردم آن کشور را با معضلات جدی روبرو می کند.

XS
SM
MD
LG