لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۱

پايان مأموريت جنگی آمريکا در عراق نزديک است


در حاليکه مأموريت جنگی آمريکا در عراق تا آخرين روز ماه ميلادی جاری رسماً به پايان می رسد، بسياری از مردم عراق نسبت به آينده ابراز نگرانی می کنند .

در پی يک رشته حملات انفجاری روز چهارشنبه که منجر به کشتن دست کم ۶۰ نفر و زخمی شدن بيش از ۲۵۰ نفر شد، مردم عراق احساسی متفاوت وگاهاً متناقضی در مورد خروج بخش اعظمی از نيروهای نظامی آمريکا و پايان مأموريت جنگی آن کشور در عراق دارند.

شهروندی بنام علی ميگويد که مردم عراق به توانمندی نيروهای امنيتی آن کشور معتقد هستند و اطمينان دارند که آنها ميتوانند صلح و امنيت عراق را تضمين کنند. او از سياستمداران عراقی خواست تا اختلافات خود را بکنار بگذارند و هرچه زودتر دولت آن کشور را تشکيل دهند.

در شهر فلوجه که سال ۲۰۰۴ شاهد سخت ترين روزهای جنگ عراق بود، خالد احمد، دانشيار قوانين اسلامی، ميگويد که خروج نيروهای نظامی آمريکا از عراق بسيار نگران کننده است. او ميافزايد که در حال حاضر و در غياب نيروهای نظامی آمريکا، نيروهای امنيتی و پليس عراق بهيچ وجه آمادگی دفاع از کشور و يا حتی از خود را ندارند. او افزود که بمجرد آنکه نيروهای نظامی آمريکا عراق را ترک کنند اکثر همسايگان عراق آماده اند که به اين کشور دست اندازی کرده و بخشی از خاک عراق را بخود اختصاص دهند.

اما افسران پاسگاهی در حومه شهر فلوجه که اتومبيل ها را بازرسی و رفت و آمد آنها را کنترل ميکنند، ميگويند که پس از خروج نيروهای نظامی آمريکا از عراق برای ايجاد صلح و امنيت در آن شهر مشکلی نخواهند داشت. راشد حميد صالح يکی از افسران پاسگاه می گويد مدتی است که نيروهای امنيتی کنترل و امنيت شهر انبار را مستقلاً و بدون حضور نيروهای آمريکايی، بر عهده دارند.

در فلوجه شهروند ديگری بنام ابو مجاهد که در سال ۲۰۰۴ يک پای خود را در جنگ با نيروهای آمريکا از دست داده است ميگويد خروج نيروهای آمريکا از عراق آسان نخواهد بود.

قرار است پرزيدنت اوباما سه شنبه آينده در دومين نطق ويژه خود که از دفتر کارش خطاب به ملت آمريکا ايراد خواهد کرد پايان مأموريت جنگی آمريکا در عراق را اعلام دارد.

XS
SM
MD
LG