لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۱۸

نوری المالکی يک جلسه ويژهِ پارلمانِ عراق را برای بحث در مورد لغو ممنوعیت شرکت صدها کاندیدای سنی برگزار می کند


نوری المالکی نخست وزير عراق روز يکشنبه يک جلسه ويژه پارلمان عراق را برای بحث در مورد تصميم دادگاه تجديدنظر برای لغو ممنوعیت شرکت صدها کاندیدا در انتخابات ماه آينده عراق، برگزار می کند.

دولت عراق می گوید تصمیم دادگاه تجديدنظر برای لغو ممنوعیت صدها کاندیدا از شرکت در انتخابات پارلمانی ماه آینده غیرقانونی است و با قانون اساسی مغایرت دارد. علی دباغ سخنگوی دولت روز پنجشنبه در بیانه ای حکم دادگاه تجديدنظر را محکوم کرد.

حدود ۵۰۰ کاندیدای مرتبط با رژیم بعثی صدام حسين ديکتاتور معدوم عراق از شرکت در انتخابات پارلمانی ماه مارس محروم شده بودند در حالی که کمیسیون مستقل انتخابات روز چهارشنبه گفت دادگاه ممنوعیت آنها را لغو کرده است. دادگاه تجديدنظر حکم داد که اسامی کاندیداها می تواند در فهرست داوطلبان نمایندگی پارلمان باقی بماند اما آنها پیش از آنکه بتوانند در کرسی های پارلمان جدید بنشینند باید از داشتن هر گونه ارتباطی با حزب بعث، مبرا شوند.

این اقدام دادگاه تجديد نظر عراق اعضای اقلیت مسلمانان سنی عراق را خشمگین ساخته است چرا که بنظر آنان ايجاد محدوديت برای شرکت کانديداهای بعثی کوششی است از جانب اکثريت شيعه برای کمرنگ کردن نفوذ سنی ها در سياست کشور.

طارق الهاشمی معاون رییس جمهوری عراق که خود از اهل تسنن است گفت تصميم دادگاه تجديدنظر را بايد به رسميت شناخت. پیشتر نيز در روز سه شنیه پرزيدنت اوباما و جو بایدن معاون رییس جمهوری آمريکا با طارق الهاشمی درباره انتخابات پارلمانی آن کشور، صحبت کردند.

آمريکا از تصميم دادگاه تجديد نظر عراق استقبال کرد و کاخ سفید گفت از شفافیت انتخابات و مشارکت هرچه بيشتر کانديدا ها حمايـت می کند. پی جی کرولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت دولت آمريکا هر عاملی را که مانع ظهور دولتی قانونی، محبوب، و مؤثر گردد، شايسته سرزنش ميداند.

XS
SM
MD
LG