لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۰

وزير نفت عراق: تا پايان ۲۰۱۱ توليد نفت به ۳ ميليون بشکه در روز می رسد


وزير نفت عراق: تا پايان ۲۰۱۱ توليد نفت به ۳ ميليون بشکه در روز می رسد
وزير نفت عراق: تا پايان ۲۰۱۱ توليد نفت به ۳ ميليون بشکه در روز می رسد

ميادين نفتی عراق از جمله بزرگترين ذخائر اين سوخت فسيلی در جهان است ولی اکنون عراق برای بهره گيری از ظرفيت چاههای نفت خود با چالش روبروست.

عبدالکريم اللعيبی، وزير نفت در دولت جديد عراق، می گويد هدف بغداد، افزايش ظرفيت های توليدی و صادراتی نفت طی سالهای آينده است.

اللعيبی می گويد اکنون توليد نفت عراق از دو ميليون و شش صد هزار بشکه در روز گذشته است ميزان توليدی که طی بيست سال گذشته بی سابقه بوده است.

روز دوشنبه آقای اللعيبی در مراسم معارفه خود در وزرات نفت عراق گفت توجه به زيرساخت های صنعت نفت و حمايت از شرکت های نفتی در صدر برنامه های وی خواهد بود. وزير نفت جديد عراق گفت: «مرحله بعدی کار ما بازسازی زيرساخت ها در جهت افزايش ظرفيت استخراج و صادرات نفت خواهد بود. ما از شرکت هايی که در مزايده ها پيروز شده اند حمايت می کنيم و شرايط مناسبی را برای سرمايه گذاری در بخش نفت فراهم خواهيم کرد.»

وزير نفت عراق می گويد تا پايان سال ۲۰۱۱، عراق می خواهد توليد نفت را به ۳ ميليون بشکه در روز برساند.

در اواخر دهه هشتاد ميلادی و پيش از حمله صدام به کويت ظرفيت توليد نفت عراق سه ميليون بشکه در روز بود.

هفته گذشته عبد الکريم اللعيبی گفت عراق طی شش تا هفت سال آينده خواهد توانست روزانه ۱۲ ميليون بشکه نفت توليد کند. اين در حالی است که ناظران مسائل انرژی عراق می گويند شش تا هفت ميليون بشکه نفت در روز، رقم واقع بينانه تری به نظر می رسد.

اکنون بيشتر نفت صادراتی عراق از منطقه کردستان آن کشور استخراج می شود.

XS
SM
MD
LG