لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

عراق و ترکيه قرارداد انتقال نفت خام عراق از طريق خاک ترکيه را تمديد کردند


توافق نامه جديد انتقال نفت خام عراق از طريق خاک ترکيه روز يکشنبه توسط وزير نفت عراق و وزير انرژی ترکيه در بغداد به امضا رسيد.

به موجب قرارداد نفتی عراق و ترکيه، حدود يک چهارم از مجموع صادرات نفت خام عراق از استان کرکوک در شمال آن کشور از طريق خاک ترکيه به بندر جيهان در کنار دريای مديترانه، انتقال خواهد يافت. بندر جيهان، ترمينال اصلی نفت خاورميانه، آسيای مرکزی و روسيه، به شمار می رود.

اين توافقنامه توسط حسين الشهرستانی، وزير نفت عراق، و تانِر يِلديز، وزير انرژی ترکيه، در بغداد به امضاء رسيد.

وزير نفت عراق پس از پايان مراسم امضاء توافقنامه نفتی جديد به خبرنگاران گفت «اين شبکه نفت رسانی، يکی از مهمترين و قديمی ترين شبکه های صدور نفت عراق به شمار می رود. ما از سال ۱۹۷۳ صادرات نفت خود را آغاز کرده ايم و اين مدت کمی نيست.»

طول مسير خط لوله نفت کرکوک-جيهان ۹۷۰ کيلومتر است و آقای الشهرستانی می گويد اين قرارداد به مدت ۱۵ سال ديگر تمديد شده است و دولت عراق در حال حاضر تلاش می کند با توسعه ميادين نفتی خود توليد نفت خام خود را تا سطح بی سابقه ای، افزايش دهد، به اين طريق عراق علاوه بر شبکه های نفت رسانی اصلی که در حال حاضر در جنوب، در خليج فارس و در دريای مديترانه در اختيار دارد، بايد شبکه های نفت رسانی خود را گسترش دهد تا به سطح مورد نظر دست يابد.

عراق که از اعضای سازمان اوپک است به موجب قراردادی که با شماری از شرکتهای نفتی جهان دارد ظرف شش تا هفت سال آينده می تواند حجم توليدات نفت خود را از سطح دو نيم ميليون بشکه در روز در حال حاضر به رقم ۱۲ ميليون بشکه در روز افزايش دهد و بطور بالقوه خواهد توانست با عربستان سعودی، بزرگترين توليدکننده نفت، به رقابت برخيزد.

دولت عراق در نظر دارد برای رسيدن به اين هدف، با کشيدن خط لوله های جديد برای انتقال گاز و نفت خود، ساختار کنونی توليدی خود را دگرگون سازد.

ترکيه و عراق در زمينه افزايش ميزان مبلغی که ترکيه در قبال انتقال نفت عراق دريافت می کند نيز با يکديگر به توافق رسيده اند.

وزير نفت عراق افزود که به موجب قرارداد جديد حجم نفت صادراتی از طريق ترکيه به ميزان حدود يک ميليون بشکه در روز افزايش خواهد يافت.

خط لوله عمده صادرات نفت خام در عراق ظرف سالهای اخير بطور مستمر مورد حمله قرار گرفته و معمولاً يا در حال تعمير است و يا با مسائل و مشکلات فنی بسيار مواجه است.

XS
SM
MD
LG