لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

عراق يک قرار داد نفتی با کنسرسيومی به رهبری شرکت هلندی بريتانيايی رويال داچ شل را در بغداد به مرحله نهايی رساند


حسين شهرستانی وزير نفت عراق درباره قرارداد ميدان مجنون گفت اين همکاری باعث پيشرفت و گسترش اقتصاد عراق و ايجاد فرصت های جديد شغلی در منطقه خواهد شد

عراق روز يکشنبه يک قرار داد نفتی را با کنسرسيومی به رهبری شرکت هلندی بريتانيايی رويال داچ شل در بغداد، به مرحله نهايی رساند. بر اساس اين قرارداد که طی مراسمی در وزارت نفت عراق به امضای طرفين رسيد، ميدان نفتی مجنون از بزرگترين ميادين نفتی آن کشور واقع در جنوب عراق، توسعه خواهد يافت.

شرکت شل و شريک مالزيايی آن، پتروناس، امتياز توسعه ميدان نفتی مجنون را در مناقصه ای که اخيراً در عراق برگزار شد، به دست آوردند. اعلام شده است که ميدان نفتی مجنون ظرفيتی بالغ بر دوازده ميليارد و پانصد ميليون بشکه نفت دارد. طبق قرارداد، شل و پتروناس برای توليد هر بشکه نفت در اين ميدان يک دلار و سی و نه سنت، دريافت خواهند کرد.

در حال حاضر عراق در ميدان نفتی مجنون روزانه پنجاه هزار بشکه نفت توليد می کند و کنسرسيوم شل پتروناس، در نظر دارد طی ده سال آينده توليد نفت در اين ميدان را به يک ميليون و هشتصد هزار بشکه در روز افزايش دهد. مدت اجرای قرارداد توسعه ميدان مجنون، بيست سال اعلام شده است.

حسين شهرستانی وزير نفت عراق روز يکشنبه در يک کنفرانس خبری درباره قرارداد توسعه ميدان مجنون گفت اين همکاری باعث پيشرفت و گسترش اقتصاد عراق خواهد شد و فرصت های جديد شغلی در منطقه ايجاد خواهد کرد.

ماه گذشته ميلادی عراق هفت قرار داد اوليه را برای توسعه چند ميدان نفتی خود از جمله ميدان نفتی مجنون، با شرکت های بين المللی امضا کرد. انتظار می رود در ماه جاری ميلادی، قرارداد های اوليه بيشتری با شرکت های نفتی از سوی دولت عراق نهايی شود.

عراق که پس از عربستان سعودی و ايران، سومين ذخاير نفت را در بين کشورهای خاورميانه در اختيار دارد، می گويد در نظر دارد طی شش سال آينده، ظرفيت توليد نفت خود را نزديک به پنج برابر افزايش دهد و آن را به دوازده ميليون بشکه در روز برساند.

XS
SM
MD
LG