لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

آمريکا نبايد با خروج از عراق اجازه دهد ايران بر آن کشور تسلط يابد


آمريکا نبايد با خروج از عراق اجازه دهد ايران بر آن کشور تسلط يابد
آمريکا نبايد با خروج از عراق اجازه دهد ايران بر آن کشور تسلط يابد

در حالی که اغلب روزنامه های بزرگ جهان کماکان توجه اصلی خود را معطوف به تحولات در ليبی کرده اند، واشنگتن تايمز هشدار داده است که ايالات متحده بايد مراقب باشد ايران بر عراق تسلط نيابد.

روزنامه واشنگتن تايمز درباره انتخابات آتی رياست جمهوری نوشته است که مشاوران پرزيدنت اوباما بايد بيش از آنکه نگران قضاوت رای دهندگان در مورد عملکرد آمريکا در ليبی باشند، نگران اقدامات واشنگتن در عراق باشند. چنانچه آمريکا سربازان خود را تا پايان سال جاری ميلادی از عراق خارج کند و اين اقدام منتج به پايانی فاجعه بار شود، آنگاه تاريخ در قضاوت خود، باراک اوباما را مسؤل آن خواهد دانست. سپس با اشاره به آمار تلفات انسانی ارتش آمريکا در عراق و هزينه مادی که صرف عمليات در آن کشور شده است، هشدار می دهد که آمريکا نبايد با خروج از عراق اجازه دهد ايران بر آن کشور تسلط يابد. موضوعی که هم مدافعان و هم مخالفان جنگ در مورد آن متفق القولند.

روزنامه نيويورک تايمز با بررسی تحولات در جمهوری آذربايجان، نوشته است مخالفان دولت در اين کشور نفت خيز از ناراضيان در ديگر کشورهای خاورميانه الهام گرفته اند و با استفاده از شبکه های اجتماعی نظير فيس بوک، تجمعاتی را عليه دولت الهام علی اف، سازماندهی می کنند. مخالفان در آذربايجان، الهام علی اف را متهم می کنند که عوايد حاصل از فروش نفت را صرف تقويت مالی خود و خانواده اش کرده است. الهام علی اف از سال ۲۰۰۳ به عنوان رييس جمهور آذربايجان جايگزين پدرش شده است. در سالهايی که او قدرت را در دست داشته روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان مخالف بازداشت شده اند و رقبای سياسی از قدرت بيرون رانده شده اند. با اين حال به نقل از تحليگران ادامه می دهد که نبايد ميان شرايط اجتماعی و سياسی آذربايجان با کشورهايی مانند مصر و تونس شباهت های زياد جست وجو کرد.

روزنامه واشنگتن پست با اشاره به تصميم پرزيدنت اوباما در مورد شرکت در دور دوم انتخابات رياست جمهوری آمريکا، اعلام زودرس چنين تصميمی را حاکی از آن دانسته است که مشاوران وی بيش از آنکه درصدد جمع آوری کمک مالی از داوطلبان باشند، درصدد بازسازی ائتلافی هستند که منجر به پيروزی باراک اوباما در انتخابات سال ۲۰۰۸ شد. ائتلافی که غيرمعمول بود و شامل طيفی از آفريقايی- آمريکايی ها، لاتين تباران، جوانان، زنان و رای دهندگان سفيد پوست کالج ها بود.

XS
SM
MD
LG