لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۴

موزه ملی عراق بزودی بازگشايی می شود


موزه ملی عراق بزودی بازگشايی می شود
موزه ملی عراق بزودی بازگشايی می شود

موزه ملی عراق که از زمان آغاز جنگ بسته شده بود بزودی بار ديگر درهای خود را بر روی عموم باز خواهد کرد. اين در حالی است که هنوز هزاران قطعه از آثار اين موزه که در طی جنگ ناپديد شد، به موزه بازگردانده نشده است. اين موزه در ۸ سال گذشته و از زمان آغاز جنگ بسته بوده است.

موزه ملی عراق در دهه ١۹٢۰ توسط دولت بريتانيا - قدرت استعماری در عراق ساخته شد - و يکی از غنی ترين موزه ها در نوع خود در جهان است. ١۸ سالن در ساختمان موزه ملی عراق آثار باستانی تمدن های شکل گرفته در اطراف رودهای دجله و فرات را به ترتيب قدمت، به نمايش می گذارد.

اين موزه در آغاز جنگ عراق به غارت رفت. حتی برخی از قطعات عتيقه ای که در انبارهای سری مخفی شده بود، به سرقت رفت. در نهايت بيش از ١۵ هزار اثر ناپديد شد و در چند سال اخير با تلاش های فراوان تنها حدود ۵ هزار قطعه رديابی و به موزه بازگردانده شدند.

قيس رشيد، مدير اداره ميراث فرهنگی عراق، می گويد: برخی از قطعاتی که گم شدند، ثبت شده بودند و تلاش کرديم آنها را رد يابی کنيم. اما برخی نيز ثبت نشده بودند و پيدا کردن آنها بسيار دشوار بود.

در کنار شرايط امنيتی وخيم عراق، بسته شدن موزه ملی نيز به صنعت توريسم آن کشور لطمه وارد کرده است.

قيس رشيد می گويد: شرايط سياسی با ثبات در عراق به جلب جهانگردان کمک خواهد کرد. مکان های باستانی عراق بزرگترين عامل جذب توريست بود. اميدوارم شرايط بهتر شود و جهانگردان بيشتری به عراق بيايند.

در حال حاضر کارگران در حال ترميم دستگاههای هشدار دهند موزه، نقاشی ديوارها و عوض کردن چراغ های ساختمان هستند. قرار است مقام های فرهنگی عراق در زمان اقتتاح موزه، قطعاتی را که پيش از اين به نمايش گذاشته نشده است، به معرض تماشا بگذارند.

مدير اداره ميراث فرهنگی عراق می گويد که آثار باستانی جديدی که در سالهای ٢۰۰۸ و ٢۰۰۹ کشف شده نيز به نمايش گذاشته خواهد شد.

مسئولان موزه انتظار دارند اين موزه تا حدود دو ماه ديگر يعنی درماه نوامبر افتتاح شود.

XS
SM
MD
LG