لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

پليس مرزی عراق: با نبود سربازان آمريکايی کار ما تفاوتی نکرده است


ماموريت رزمی ايالات متحده در عراق حدود دو هفته پيش به طور رسمی پايان يافت. قرار است نيروهای آمريکايی باقی مانده تا پايان سال جاری ميلادی عراق را ترک کنند تا اين کشور سرنوشت خود را به دست گيرد.

دو هفته پس از پايان عمليات رزمی ايالات متحده در عراق پليس مرزی اين کشور می گويد با نبود سربازان آمريکايی کار آنها، تفاوتی نکرده است.

حفظ امنيت مرزها، مسأله ای کليدی است. هم بغداد و هم واشنگتن مدتهاست ادعا می کنند که شبه نظاميان ارشد و بمب گذاران انتحاری از مرزها وارد اين کشور می شوند، خصوصاً از سوريه.

سوريه، همواره ادعای کمک به گروه های شبه نظامی را رد کرده است. مقامات عراقی اما، در اين رابطه، نظرات متفاوتی دارند.

تا پيش از مهلت تعيين شده برای پايان عمليات رزمی در عراق تعداد نيروهای آمريکايی در اين کشور به ۵۰ هزار نفر، کاهش يافت.

شش تيپ باقی مانده از ارتش آمريکا قرار است بر روی آموزش و مشاوره به نيروهای پليس و ارتش عراق، تمرکز کنند.

نيروهای آمريکايی باقی مانده تا پايان سال جاری ميلادی عراق را ترک می کنند و اين کشور سرنوشت خود را به دست خواهد گرفت.

ژنرال دافر، فرمانده نيروهای مرزی منطقه چهار، که در حوالی بصره در جنوب عراق مستقر است می گويد «آمريکايی ها در حفاظت از مرزها دخالتی ندارند. تمام عمليات مرزی ۱۰۰ درصد توسط نيروهای امنيتی عراقی انجام می شود. نيروهای آمريکايی فقط بر آموزش نيروهای عراقی نظارت دارند. نه در حفاظت و نه در کنترل مرزها، دخالتی نداشته اند. در نتيجه، خروج نيروهای آمريکايی، بر امنيت مرزها تاثيری نداشته و نخواهد داشت.»

مرز عراق با ايران طی سالهای گذشته وقايع مختلفی را به خود ديده است. از جمله جنگی ۸ ساله که به علت اختلاف دو کشور بر سر محل مرز و همچنين کنترل منطقه استراتژيک اروندرود، يا شط العرب، شروع شد و حدود يک ميليون کشته بر جای گذاشت.

فرمانده نيروهای مرزی اين منطقه می گويد «همه نيروهای عراقی می خواهند به فن آوری پيشرفته دست پيدا کنند. اما يادتان باشد که ما فعلاً مشغول تشکيل نيروهای امنيتی مرزی هستيم. ما از صفر شروع کرديم و قدم های بزرگی هم برداشته ايم. ما به عنوان نيروهای امنيتی، احتياج به هواپيما و سيستم های نظارتی داريم. اما اين احتياج به تلاش زياد و مطالعات دقيق دارد.»

ميزان خشونت ها در سالهای اخير، به طور کلی کاهش يافته، اما حملات به طور مداوم ادامه دارند. در عين حال، سياستمداران نيز، برای تشکيل دولتی جديد، سخت در تلاش اند.

XS
SM
MD
LG