لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

نظاميان آمريکايی با نيروی های عراقی در مرز مشترک عراق با ايران همکاری می کنند


نظاميان آمريکايی با نيروی های عراقی در مرز مشترک عراق با ايران همکاری می کنند
نظاميان آمريکايی با نيروی های عراقی در مرز مشترک عراق با ايران همکاری می کنند

نظاميان آمريکايی، نيروی های عراقی را در ماموريت گشت زنی در مرز مشترک عراق با ايران همراهی می کنند. اقدام مشترک نيروهای آمريکايی و عراقی برای متوقف کردن قاچاق و عبور خرابکاران از مرز صورت می گيرد و محدودۀ بزرگی از شمال شهر فاو تا گذرگاه مرزی شلمچه در جنوب شرقی عراق را در بر می گيرد.

آمريکا، ايران را متهم می کند که سعی دارد عراق را بی ثبات کند و می گويد از تسليحات ساخت ايران بطور فزاينده ای عليه نيروهای آمريکايی در عراق استفاده می شود. ايران اين اتهامات را رد می کند.

سرهنگ دوم واکر بِويب مشاور نظامی ارتش آمريکا در منطقه بصره است. او می گويد که نيروهای آمريکايی از نزديک با پليس مرزی عراق همکاری می کنند. او اضافه ميکند که تمرکز نظاميان آمريکايی بر اقدامات پشتيبانی و انجام عمليات تدافعی است. به گفتۀ اين مشاور نظامی محدودۀ مرزی شمال شهر بصره به لحاظ وجود مناطق مردابی از جهت کنترل و جستجو منطقه ای دشوار است.

از سوی ديگر حسن کاظمی قمی سفير جمهوری اسلامی ايران در عراق اتهام ورود نظاميان ايرانی به منطقه کردنشين شمال عراق و تعقيب شورشيان را تکذيب کرده است. منابع خبری می گويند بيش از صد خانوار در منطقه طی هفته گذشته برای در امان ماندن از توپباران منطقه مرزی «چومان» در ناحيۀ حاج عمران، به مناطق امن پناه برده اند. يک شهروند کرد در عراق می گويد طی بيست و پنچ روز گذشته بطور پياپی اين منطقه توپباران شده است و ساکنان روستاها برای در امان ماندن به اردوگاهی پناه برده اند.

فرماندار اربيل می گويد مقامات کردستان عراق و دولت مرکزی عراق در بغداد از جمهوری اسلامی خواسته اند که فوراً توپباران روستاهای کرد نشين را متوقف کند. نظاميان ايرانی بارها با شبه نظاميان گروه پژاک در منطقه مرزی ايران و شمال عراق درگير شده اند. ايران می گويد پژاگ گروهی تروريستی و شاخه ای از شبه نظاميان پ کا کا است که با ترکيه در جنگ است.

عبدالله آکره يی همآهنگ کنندۀ امور حکومت منطقه ای کردستان عراق با جمهوری اسلامی ايران در گفت و گويی با آژانس خبری «پی اِن اِی» اظهارات سفير ايران در عراق را تکذيب کرده است. مقام حکومت منطقه ای کردستان عراق می گويد از ۸ روز پيش سپاه پاسداران ايران در منطقۀ «برده ناش» در استان اربيل تا عمق ۲ کيلومتری وارد خاک عراق شده و اقدام به احداث پايگاه نظامی کرده اند. آکره يی افزود که روز پنجشنبه کنسول جمهوری اسلامی ايران در اربيل به پارلمان منطقه ای برای ارائۀ توضيحات در اين مورد، احضار شد.

XS
SM
MD
LG