لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۰۲

اياد علاوی می گويد جمهوری اسلامی ايران ظاهراً در تلاش است که نگذارد او نخست وزير جديدِ عراق شود


به گزارش رويترز اياد علاوی وزير سابق عراق روز چهارشنبه در مصاحبه ای با اين خبرگزاری گفت سران ديگر گروه های پيروز در انتخابات پارلمانی عراق طی روزهای اخير به ايران، سفر کرده اند، اما ائتلاف العراقيه که از او حمايت می کند، و بيشترين تعداد کرسی های پارلمان را تصاحب کرده است، به ايران دعوت نشده است.

آقای علاوی ضمن شُبهه برانگيز خواندن اين مسئله گفت او آماده است با همۀ همسايگان عراق از جمله ايران تماس برقرار کند. در واکنش به سخنان اياد علاوی، رامين مهمانپرست سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی اتهام دخالت در امور سياسی عراق را تکذيب کرد و گفت تشکيل دولت جديد در عراق مسئله ای داخلی است.

در همين حال اياد علاوی می گويد در صورت تشکيل دولت جديد عراق توسط ائتلاف العراقيه او قراردادهای نفتی با شرکت های خارجی را محترم خواهد شمرد. آقای علاوی روز چهارشنبه گفت قرارداد های نفتی شايد اندکی نياز به تغيير داشته باشند و اگر ائتلاف او دولت را تشکيل دهد، او به سرعت برای تصويب يک قانون جديدِ مرتبط با نفت اقدام خواهد کرد.

عراق اخيراً با شرکت های نفتی بين المللی قراردادهايی به ارزش چند ميليارد دلار امضا کرده است. اين کشور قصد دارد توليد نفت خود را طی شش سال آينده از دو ميليون و پانصد هزار بشکه به دوازده ميليون بشکه نفت در روز افزايش دهد.

XS
SM
MD
LG