لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

العيساوی: دولت آينده عراق بايد بدون دخالت خارجی تشکيل شود


العيساوی: دولت آينده عراق بايد بدون دخالت خارجی تشکيل شود
العيساوی: دولت آينده عراق بايد بدون دخالت خارجی تشکيل شود

رفيع العيساوی، معاون نخست وزير عراق، روز چهارشنبه گفت دولت آينده آن کشور بايد بدون دخالت خارجی تشکيل شود.

در همين حال تعطيلی سنای آمريکا بخاطر انتخابات ميان دوره ای کار مهمّی را در ارتباط با عراق نيمه تمام گذاشت که می تواند در دهه های آينده بر امنيت ملّی کشور و منافع آمريکا در خاور ميانه تأثير گذار باشد.

در ماه اوت گذشته آخرين سربازان رزمی آمريکايی عراق را ترک کردند. امّا يکماه قبل از خروج تيپ چهارم از لشگر زمينی ارتش آمريکا از طريق مرز کويت کميتۀ نيروهای مسلح سنای آمريکا درخواست بودجۀ ۱ ميليارد دلاری دولت اوباما برای نيروهای امنيتی عراق را رد کرد.

اما العيساوی که در آنکارا با احمد داوود اغلو، وزير امور خارجه ترکيه، سخن می گفت تأکيد کرد کسانی که خواستار دخالت کشورهای ديگر هستند، باعث کندتر شدن روند سياسی در عراق می شوند.

نخست وزير ترکيه نيز تاکيد کرد کشور متبوع وی خواستار رفع انسداد سياسی در آن کشور است. آقای داوود اغلو گفت وی در ديدار با همتای ايرانی خود در خصوص آخرين تحولات عراق گفتگو کرده و يادآور شد ترکيه از گروه سياسی خاصی در عراق پشتيبانی نمی کند.

رفيع العيساوی که از رهبران سياسی سنی در عراق است گفت دولت آينده عراق بايد توسط عراقی ها و از ميان گروه های منتخب مردم، تشکيل شود.

معاون نخست وزير عراق تاکيد کرد ائتلاف العراقيه با تلاش و انعطاف پذيری خواستار تشکيل دولت آينده در عراق است.

در انتخابات ماه مارس در عراق، ائتلاف العراقيه، به رهبری اياد علاوی، نخست وزير اسبق عراق، دو کرسی بيشتر از ائتلاف حکومت قانون به رهبری المالکی کسب کرد. اما هيچ گروهی اکثريت لازم برای تشکيل دولت آينده عراق را کسب نکرد. به رغم حمايت گروه های شيعه از نوری المالکی، وی هنوز حمايت اکثريت ۱۶۳ نفری قانونگذاران عراقی را برای تشکيل دولت به دست نياورده است.

XS
SM
MD
LG