لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۸

آغاز توليد چند مدل جديد خودرو در عراق


آغاز توليد چند مدل جديد خودرو در عراق
آغاز توليد چند مدل جديد خودرو در عراق

با تثبيت امنيت و بازگشت نسبی آرامش به عراق، کارکنان شرکت دولتی خودروسازی توليد مدل جديدی از يک خودرو را آغاز کرده اند که نشانه ای به آغاز راه اندازی صنايع و ايجاد بازار کار در عراق است.

پس از سال ها جنگ و آشوب در عراق، که کاهش توليد، تعطيلی کارخانه های کوچک و بزرگ و گسترش بيکاری را در پی داشت، دولت اين کشور اجرای برنامه های همه جانبه حمايت از صنايع داخلی و حل مشکل بيکاری را آغاز کرده است.

از اين رو؛ کارکنان کارخانه تعطيل شده توليد خودرو شهر اسکندريه در ۴۰ کيلومتری بغداد توليد چندين نوع خودرو سبک و سنگين را آغاز کرده اند.

عدنان رازين، مدير شرکت دولتی خودروسازی اسکندريه، می گويد: فروش ماهيانه اين کارخانه تا ماه ژوئيه ۲۰۱۰ حتا به ۴۳۰ هزار دلار هم نمی رسيد؛ اما با راه اندازی خط توليد اضافه «فروش سه ماه گذشته اين کارخانه به بيش از هشت و نيم ميليون دلار در ماه رسيده است.»

مدير اين کارخانه خودروسازی در عراق از راه اندازی خط توليد کاميون برای تامين نيازهای بازار داخلی خبر داد و افزود: توليد خودروهای سنگين بزرگتر که مورد نياز ناوگان حمل و نقل کالا در عراق است، از جمله برنامه های آينده اين شرکت است.

فرای آن، ديگر صنايع از جمله کارخانه چرمسازی در عراق راه اندازی شده اند.

سعدی المالکی، معاون مدير کل بخش چرمسازی عراق، می گويد: «ما نوسازی صنايع حياتی کشور را براساس برنامه های پيش بينی شده آغاز کرده ايم و اميدواريم صنايع ما هرچه زودتر به بازدهی برسند. ما شماری از ماشين آلات فرسوده کارخانه ها را از دور خارج کرده و ماشين آلات مدرن را جايگزين آنها کرده ايم. اما بودجه اختصاص يافته به نوسازی صنايع هنوز در حد نياز ما نيست.»

معاون مدير کل بخش چرمسازی عراق افزود: ماشين آلات توليدی در کارخانه ها و صنايع عراق مربوط به پنجاه شصت سال پيش هستند. ما در واقعيت نيازمند صنايع مدرن هستيم. زيرا جديدترين کارخانه و ماشين هايی که داريم بازمانده از سال ۱٩۸۵ است.

امروزه با گسترش بازار مصرفی در عراق و ناتوانی توليد داخلی مصرف کنندگان عراقی ترجيح می دهند کالاهای ساخت ترکيه يا چين را خريداری کنند. دولت و بخش خصوصی عراق در تلاش اند تا با نوسازی صنايع داخلی و راه اندازی توليد که ايجاد اشتغال را نيز در پی دارد تامين کننده بخش عمده نيازهای داخلی عراق باشند.

XS
SM
MD
LG