لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۳۲

ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی خواستار بازشماری آراء در پنج استان عراق است


ائتلاف دولت قانون که از نخست وزيری نوری المالکی حمايت می کند، خواستار بازشماری گوشه يی از آرای انتخابات مجلس عراق شد. دولت قانون که در انتخابات شانزدهم اسفند ماه در عراق مقام دوم را بدست آورد، روز يکشنبه اعلام کرد که خواهانِ بازشماری آراء در پنج استان عراق است. هاشم الحسنی سخنگوی دولتِ قانون روز يکشنبه به خبرنگاران گفت به عقيدۀ اين ائتلاف ميزان تقلب در انتخابات مجلس ممکن است تا هفتصد و پنجاه هزار رأی را شامل شود که اين رقم به گفته هاشم الحسنی احتمال دارد نتيجه انتخابات اخير را دگرگون کند.

سحنگوی دولت قانون همچنين گفت بيشتر آرايی که متأثر از تقلب شده اند، به نفع ائتلاف دولت قانون بوده است. بر اساس نتيجه اعلام شدۀ انتخابات مجلس عراق دولت قانونِ نوری الماکی توانسته است هشتاد و نه کرسی مجلس عراق را بدست آورد. در حالی که ائتلاف عراقيه، مورد حمايت اياد علاوی، سياستمدار شيعه و سکولار يا غيردينی عراق که از حمايت سنی ها نيز برخوردار است، ۹۱ کرسی را از آن خود کرده است.

بر اساس اين نتايج هيچ گروهی پيروز مطلق در انتخابات مجلس نبوده است. اين امر ممکن است باعث شود که مردم عراق ماه ها شاهد مذاکرات مربوط به تشکيل دولت جديد باشند. خلاء قدرت در عراق در حالی که نيروهای آمريکايی خود را برای خروج از آن کشور آماده می کنند، می تواند مورد سوءاستفاده گروه های شورشی قرار بگيرد.

هرچند از شدت درگيری ها ميان اقليت سنی که در زمان حکومت صدام حسين ديکتاتور معدوم قدرت را در عراق در دست داشتند، و اکثريت شيعۀ آن کشور، کاسته شده است، اما شبه نظاميان اسلام گرای سنی همچنان به بمبگذاری های انتحاری خود ادامه می دهند.

XS
SM
MD
LG