لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

کمیسیون انتخاباتی عراق ۵۰۰ نامزد را از شرکت در انتخابات پارلمانی ممنوع ساخته است


ایاد علاوی نخست وزیر پیشین عراق روز شنبه اعلام کرد ائتلاف جدیدی در این کشور برای شرکت در انتخابات پارلمانی تشکیل داده است

ایاد علاوی نخست وزیر پیشین عراق روز شنبه اعلام کرد ائتلاف جدیدی در این کشور برای شرکت در انتخابات پارلمانی تشکیل داده است.

نخست وزیر پیشین عراق روز شنبه اعلام کرد ائتلاف گسترده و سکولاری برای شرکت در انتخابات پارلمانی ماه اسفند در عراق تشکیل شده است. این ائتلاف که العراقیه نام دارد دو روز پس از آن تشکیل می شود که کمیسیون انتخاباتی عراق ۵۰۰ نامزد را از شرکت در انتخابات پارلمانی ممنوع ساخته است. صالح المطلق یک قانونگذار سنّی سرشناس این کشور و از منتقدان سرسخت نوری المالکی نخست وزیر عراق، از آن جمله اند.

ایاد علاوی این اقدام کمیسیون انتخاباتی را در جهت ارعاب منتقدان توصیف کرده است. آقای علاوی که برای حدود یک سال، از اواسط سال ۲۰۰۴ تا آوریل ۲۰۰۵ سمت نخست وزیری عراق را بر عهده داشت می گوید روند بعث زدایی که به منظور کنارگذاشتن وفاداران به صدام حسین طرح شده بود اکنون به یک حربه سیاسی مبدل شده است.

سخنگوی کمیسیون انتخاباتی عراق می گوید، این کمیسیون تصمیم خود برای منع شرکت این نامزدان پس از آن اتخاذ کرد که کمیته پارلمانی عراق فهرست افراد مرتبط با حزب بعث صدام حسین را به کمیسیون ارائه داد. تصمیم منع ۵۰۰ نامزد از شرکت در انتخابات، که اکثراً سنی هستند می تواند ثبات شکننده عراق را تهدید کند. نامزدهای منع شده سه روز فرصت دارند که از تصمیم کمیسیون انتخابات عراق، تجدید نظر بخواهند.

XS
SM
MD
LG