لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۸

بازگشت آثار باستانی عراق به موزه ملی این کشور


صدها قطعه از آثار باستانی عراق که پس از حمله نظامی آمريکا به عراق مفقود شده و بطور غيرمجاز به خارج از این کشور منتقل شده بودند روز دوشنبه به موزه ملی عراق، بازگردانده شدند.

مقامات موزه ملی عراق روز دوشنبه گفتند که ۶۳۸ قطعه از آثار باستانی مفقود شده عراق را در انبار ساختمان نخست وزيری يافتند.

اين آثار که شامل جواهرات، صنايع سفالین و مهرهای حکومتی است بخشی از ۱۵ هزار قطعاتی بودند که پس از حمله نظامی سال ۲۰۰۳ به عراق، چپاول شده بودند.

مقامات موزه همچنين گفتند پس از حمله نظامی سال ۲۰۰۳ به عراق سارقان بسياری آثار باستانی این کشور را به سرقت بردند، که برخی از آنها هفت هزار سال قدمت داشته و متعلق به تمدن دوره بابِليان، سومريان و آشوريان، در بين النهرين بودند. پس از حمله به عراق ارتش آمريکا سخت مورد سرزنش قرار گرفت که نتوانست آثار باستانی موزه ملی عراق را حفظ کند.

قهتان الجبوری، وزير جهانگردی و آثار باستانی عراق، گفت که اين آثار توسط اداره گمرک آمريکا کشف و بنا به درخواست سفارت عراق در آمريکا مدتی قبل از سوی ارتش آمريکا بدون هيچ آسيبی به بغداد و به دفتر نوری المالکی، نخست وزير عراق، تحويل داده شد.

وزير جهانگردی و آثار باستانی عراق ضمن ابراز قدردانی از اداره گمرک آمريکا افزود که نخست وزير عراق کميته ای را برای رسيدگی به علت تأخير در تحويل اين آثار به موزه ملی عراق، تشکيل داده است.

الجبوری گفت که آثار باستانی در جعبه های سربسته ای در زير وسائل آشپزخانه، پنهان شده بودند.

آثار باستانی عراق روز دوشنبه به موزه ملی عراق تحويل داده شدند.

آمريکا نزديک به ۱۴ ميليون دلار به برنامه نگهداری و حفاظت از آثار باستانی عراق، اختصاص داده است.

XS
SM
MD
LG