لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

عراق پيشنهاد ترکيه و ايران را برای آموزش نيروهای نظامی خود نپذيرفت


عراق پيشنهاد ترکيه و ايران را برای آموزش نيروهای نظامی خود نپذيرفت
عراق پيشنهاد ترکيه و ايران را برای آموزش نيروهای نظامی خود نپذيرفت

در حالی که مذاکرات عراق و آمريکا در خصوص آموزش نيروهای آن کشور توسط آمريکا پس از خروج از خاک عراق، با شکست مواجه شد، عراق پيشنهاد ترکيه و ايران را برای آموزش نيروهای نظامی خود نپذيرفت.

يک مقام رسمی در دفتر نخست وزيری عراق که نمی خواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفت، تهران و آنکارا به عراق پيشنهاد کردند، آموزش نيروهای اين کشور را به عهده گيرند، اما بغداد به علت حساس بودن شرايط، اين پيشنهاد را رد کرد.

رياست جمهوری عراق طی بيانيه ای در روز بيست و نهم ماه اکتبر گذشته گفت که رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، اين پيشنهاد را در ملاقات با طارق هاشم، معاون رياست جمهوری عراق، مطرح کرده است.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز بيست و يکم همين ماه، اعلام کرد در پی شکست مذاکرات در خصوص آموزش نيروهای عراقی، آمريکا تمامی نيروهای خود را تا پايان سال جاری، از خاک آن کشور خارج خواهد کرد.

مساله اساسی در اين مذاکرات، تامين مصونيت قانونی برای نيروهای آموزشی آمريکا در عراق بود. آمريکا برای اين درخواست پافشاری می کرد، اما با مخالفت بغداد روبرو شد.

حدود ۳۹ هزار سرباز آمريکايی که هنوز در عراق مستقر هستند، تا پايان سال جاری، خاک عراق را ترک خواهند کرد. حضور آمريکا در عراق پس از ۹ سال، هزاران آمريکايی و ده ها هزار عراقی، کشته بر جای گذاشت و ميلياردها دلار هزينه در بر داشت.

گرچه نظر کلی مقام های آمريکايی و عراقی اين است که نيروهای امنيتی عراقی پس از خروج آمريکا، آماده کنترل شرايط خواهند بود، اما، دو طرف اذعان دارند، بهبود توانايی های ارتش عراق به زمان بيشتر نياز خواهد داشت. به نقل از ژنرال زِباری، رييس ستاد ارتش عراق، گفته شده است که وزارت دفاع عراق تا سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۴، قادر به انجام طيف وسيعی از ماموريت های دفاعی در داخل آن کشور نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG