لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۷

مسیحیان بی کریسمس عراقی


مسیحیان بی کریسمس عراقی
مسیحیان بی کریسمس عراقی

رهبران مسیحی عراق دست کم در سه شهر این کشور، برنامه جشن های کریسمس را به دلیل تهدید شبکه القاعده لغو کرده اند.

در ماه های اخیر مسیحیان عراقی روزهای دشواری را سپری کرده اند. بسیاری از آنان حتی نگران جان خود هستند. ماه گذشته یک گروگانگیری مرگبار در کلیسای «سیده النجات» بغداد نزدیک به ۷۰ کشته برجای گذاشت. در پی تهدید های القاعده علیه جامعه مسیحی عراق، رهبران مسیحی تصمیم گرفته اند بسیاری از مراسم جشن های کریسمس را لغو کنند. رهبران مسیحی اعلام کرده اند مراسم نیایش شب کریسمس در سه شهر کرکوک، موصل و بصره لغو شده است. آنان از مسیحیان خواسته اند که از لوازم تزئینی کریسمس نیز استفاده نکنند.

اسقف موئیس ساکو در کرکوک عراق به صدای آمریکا می گوید «رهبران مسیحی نه تنها در عراق، موصل و بصره بلکه در مناطق دیگر این کشور نیز تصمیم گرفته اند که مراسم جشن امسال را لغو کنند. وی می افزاید «این تصمیم حدود دو هفته پیش و پس از حمله به کلیسای سیده النجات گرفته شد.» به گفته اسقف ساکو بسیاری از خانواده های مسیحی عراق، بغداد را ترک کرده و در موصل نیز جمعی از مسیحیان کشته شده اند.

وی در ادامه می گوید «تنها مراسم دعا لغو نشده تا برای برقراری صلح و امنیت در عراق دعا کنیم. وی همچنین از دریافت نامه های تهدید آمیز از سوی القاعده خبر می دهد و اضافه می کند «در خطبه های خود در مورد القاعده صحبت نمی کند.»

اما در نامه ای که القاعده در سایت اینترنتی اش منتشر کرده از کلیسا خواسته شده که با درایت رفتار کرده و با آمریکایی ها همکاری نکنند. القاعده همچنین از آنان خواسته است تا برای آزادی دو زن بازداشت شده در مصر تلاش کنند. افراط گرایان مسلمان در مصر ادعا می کنند کلیسا دو زن را که گفته می شود به اسلام روی آورده اند، بازداشت کرده است. درحالی که کلیسا این اتهام را رد می کند.

به گفته اسقف ساکو در حال حاضر کلیسایِ وی به ۱۱۲ خانواده مسیحی که از بغداد گریخته اند، پناه داده است. ۳۰ خانواده در داخل ساختمان کلیسا زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG