لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

دیدگاه| عراق چگونه می تواند دست نشاندگان ایران در آن کشور را مهار کند


کنفرانس بازسازی عراق در کویت
کنفرانس بازسازی عراق در کویت

آتلانتیک در مقاله ای با عنوان «عراق چگونه می تواند دست نشاندگان ایران در آن کشور را مهار کند؟» با اشاره به اینکه تنها آیت ا لله سیستانی رهبر شیعه می تواند چنان کار مهمی را انجام دهد، می افزاید او هم در این زمینه به کمک نیاز دارد.

آتلانتیک می نویسد این رهبر شیعه برای بیرون راندن داعش از عراق از همه مردم کشور خواست از عراق دفاع کنند. فتوای سیستانی موجب شکل گیری یک بسیج ۱۰۰ هزار نفری با نام حشدالشعبی شد، گروه شبه نظامی شیعه داوطلب عراقی که جای خالی ارتش منظم عراق را پر کرد.

این جنبش که حمایت گسترده ایران را با خوددارد بیش از اندازه قدرتمند شده و در حالی که اسما در کنترل بغداد است اما از ایران دستور می گیرد.

آتلانتیک می افزاید حال که داعش از عراق بیرون رانده شده و ارتش سازماندهی شده است انتظار می رود سیستانی با یک فتوا حشدالشعبی را منحل کند اما چنان انتظاری بسیار نامحتمل است چراکه این گروه شبه نظامی در عراق محبوبیت دارد و کاری را که ارتش منظم ۱۰۰ هزار نفری آمریکا نکرده بود به انجام رساند. اما نگاه داشتن گروه به همین شکل هم موجب گسترش شکاف فرقه گرائی در این کشور جنگ زده می شود.

در پایان مقاله آمده است آمریکا باید مانع ازآن شود که بغداد یک رقم یک میلیارد دلاری در بودجه سالانه را به حشدالشعبی اختصاص دهد چراکه با تقویت این گروه دست نشانده ایران، ساختار سیاسی عراق هم بر پایه ایدئولوژی ها شکل می گیرد که بر فرقه گرائی بیشتر دامن خواهد زد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG