لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۸

فرمانده نیروهای پیشمرگه عراق هشدار می دهد


فرمانده نیروهای پیشمرگه کردستان عراق می گوید در پی تصمیم دولت مرکزی به اعزام تانک و خودروهای زرهی بسوی شهر کرکوک، افراد مسلح او ممکن است هر لحظه به سربازان عراقی حمله کنند.

به گزارش آسوشیتد پرس، محمود سنگاوی روز سه شنبه گفت" امکان دارد هر لحظه نبرد بزرگی آغار شود." او گفت حدود ۳۰ تانک دولت عراق شب هنگام در مواضعی در حدود ۸۰ کیلومتری کرکوک مستقر شدند، ده ها تانک دیگر در منطقه کوهستانی حرمین، در حدود ۱۵۰ کیلومتری کرکوک موضع گرفتند.

در گزارش آسوشیتد پرس گفته می شود نیروهای پیشمرگه سنگاوی امنیت منطقه خود مختار کردستان عراق را کنترل می کنند ؛ آنها همچنین در مناطق مورد اختلاف که کردها می خواهند به منطقه خود بیافزایند حضور دارند.

سنگاوی گفت "ما در حال آماده باش کامل قرار داریم، و به هیچ نیرویی اجازه نخواهیم داد امنیت کردستان را تهدید کند." آسوشیتدپرس این تهدید را جدید ترین علامت افزایش تنش بین منطقه خود مختار کردستان و دولت مرکزی عراق توصیف می کند. مناسبات آنها ماه پیش پس از تصمیم دولت به ایجاد یک فرماندهی نظامی جدید در کرکوک بدتر شد. فرماندهی همچنین بر نواحی مورد اختلاف که اعراب، ترکمن ها و کردهای عراق مدعی آنها هستند، به ویژه مناطق اطراف موصل و کرکوک، نظارت می کند.

فرمانده نیروهای دولتی عراق در منطقه به آسوشیتدپرس گفت سه تیپ پلیس ملی، یک هنگ توپخانه و نیروهای ویژه بسوی کرکوک اعزام شدند، اما در این باره که آیا این شهر کقصد اصلی آنها است یانه، توضیحی نداد. او گفت" ما حق داریم به هرکجا می خواهیم برویم و قانون را اجرا کنیم، و اگر کسی در صدد براید ما را متوقف کند، از زور استفاده خواهیم کرد."

جمعه پیش، نیروهای دولت بغداد و گاردهای کرد برای نخستین بار به زد و خورد پرداختند. آسوشیتد پرس می گوید دولت مرکزی عراق و کردها از زمان حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳ اختلافات شدیدی بر سر زمین، نفت و تقسیم قدرت داشته اند.
روز سه شنبه همچنین جلال طالبانی رییس جمهوری عراق در شهر اربیل با مسعود بارزانی رییس منطقه خود مختار کردستان ملاقات کرد.
XS
SM
MD
LG