لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

کهنه سرباز جنگ عراق برای نمایش شجاعت در فلوجه «نشان افتخار» دریافت کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ برای نخستین بار به یک کهنه سرباز جنگ عراق «نشان شجاعت» اهداء کرد. دیوید بلاویا، سرگروهبان نیروی زمینی آمریکا، نشان شجاعت را برای یکی از خونین ترین درگیری های جنگ در ۱۵ سال پیش دریافت کرد.

سربازان جوخه بلاویا در ۱۰ نوامبر ۲۰۰۴ در خانه ای کاملا تاریک زیر شلیک سنگین تیربار قرار داشتند.

بلاویا قدم پیش می گذارد و در خانه را باز کرده و اسلحه اتوماتیک اش را به سمت تیراندازان خالی می کند تا گروه او بتوانند عقب نشینی کنند.

دیوید بلاویا پس از بیرون آوردن نیروها از خانه با وجودی که یک بار جانش را به خطر انداخته بود، دوباره به داخل خانه برمی گردد تا دشمنان را در خانه دستگیر کند.

مایکل ویر، ژورنالیست جنگ، که با آن جوخه همراه بود آن لحظه را به یاد می آورد که بلاویا برگشت و دوباره وارد «تاریک ترین خانه مرگ» شد.

بلاویا به دلیل تاریکی خانه هیچ تصوری نداشت که دشمن در کجا کمین کرده است. او پس از دقایقی تیراندازی متقابل موفق شد پنج جنگجو از جمله یکی را در نبرد تن به تن در اتاقی مملو از مواد منفجره و آر پی جی ناکام بگذارد.

پس از گذشت پانزده سال پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه بلاویا را برای اقداماتش در آن شب ستود: «مایه افتخار من است که عالی ترین نشان افتخار نظامی را به یک سرباز آمریکایی اعطا کنم که شجاعتی استثنایی در حفاظت از نیروهایش و دفاع از کشور ما نشان داد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG