لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۸

عراق هشت سال پس از جنگ


عراق هشت سال پس از جنگ
عراق هشت سال پس از جنگ

سياست خارجی آمريکا از لحظه وقوع حملات تروريستی يازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ تغيير کرد. جورج دبليو بوش رييس جمهوری وقت آمريکا در پی اين حملات، جنگ عليه ترور را اعلام کرد. مدت زمان کوتاهی پس از اين حملات، نيروهای آمريکايی به مرکز تروريسم جهان، افغانستان، حمله کردند. آمريکا رژيم صدام حسين را نيز تهديدی عليه آمريکا تلقی کرد و در ماه مارس سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کرد. امروز، پس از هشت سال هنوز آثار جنگ در شهر بغداد ديده می شود.

جنگ داخلی در عراق تمام شده است. نيروهای امنيتی عراق، قدرت را در سطح شهر بغداد به دست گرفته اند. بازار بغداد بار ديگر مملو از مردم است. فروشگاه ها شلوغ هستند. بازار بورس بغداد فعالانه کار می کند. رستوران های جديد در بغداد باز شده اند. بستنی فروشی ها پر از مشتری است و صدای موسيقی از کافه ها شنيده می شود.

در مناطقی که زمانی به علت انفجارها و تيراندازی ها برای مردم ممنوعه بودند، اکنون زوج های جوان، خانوداه ها و فرزندانشان قدم می زنند. بغداد شهری است که پس از سال ها خشونت فرقه گرايانه و آشوب، جان تازه ای به خود می گيرد.

پس از سقوط رژيم صدام حسين، جنگ های خيابانی بين سنی های عراقی و ميليشای شيعيان در گرفت. گروه های جنايتکار و آشوب گران ملی گرا اين شهر باستانی را به زانو در آوردند. در سال ۲۰۰۶ عراق در آستانه جنگ داخلی قرار گرفت.

امروز نگرانی ها به سر رسيده است. اما ديوارهای در هم شکسته، سيم خاردار ها، اتومبيل های منفجر شده هموز بخشی از منظره بغداد هستند. هنوز همه ساکنان بغداد برق ندارند. کمبود آب احساس می شود. هنوز خشونت وجود دارد و سطح شهر پر از پست های بازرسی پليس و ارتش است. انفجارهای کنار جاده ای و ترور اشخاص هنوز روزانه به وقوع می پيوندد.

ترافيک سرسام آور است. پست های بازرسی، ترافيک شهری را متراکم تر کرده است. محلات مسکونی هنوز بر اساس اختلافات دينی تقسيم بندی شده است.

مردم بغداد از اشغال شهرشان توسط آمريکا ناخشنودند، اما هيچکس از عدم وجود صدام ناراضی نيست مگر محافلی که به وی نزديک بودند. دلسردی و خشم مردم از دولت خودشان است که يکی از فاسدترين دولت های جهان است. اما مردم بالاخره برای ابراز انتقادهايشان آزادند.

به رغم تاثير جنگ بر سرنوشت عراق، مردم در مکالمات خود از حملات يازدهم سپتامبر سخن نمی گويند، از افغانستان سخن نمی گويند؛ مردم بيشتر علاقمند به اپرا وينفری و شوهای آمريکايی هستند، و بيشتر راجع به سريال های عاشقانه ترکی حرف می زنند تا جنگ عليه ترور.

بغداد غبار آلود و پر ازدحام است. اما از ميان اين همه آشفتگی، شهر جديدی پر از خطر اما مملو از اميد سر بر می کشد.

XS
SM
MD
LG