لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۱

بخش هایی از فلوجه به دست القاعده افتاد


نیروهای عراق روزپنجشنه درنبرد سنگینی با ستیزه گران مرتبط با القاعده درگیر شدند. القاعده بخش هایی ازدو شهر عمده سنی نشین فلوجه و رمادی را به دست گرفته اند.

دولت عراق درفلوجه و رمادی با جت های جنگنده و راکت به جنگ ستیزه گران رفت. شمار تلفات روشن نیست.

رزمندگان امارت اسلامی عراق و شامات روز چهارشنبه به بخش هایی از این دو شهر حمله کردند، وارد کلانتری ها شدند، پاسگاه های نظامی را درکنترل گرفتند، زندانیان را آزاد ساختند، و پست های بازرسی درخیابان ها ایجاد کردند. آنان با خودروهایی که ازنیروهای امنیتی گرفته بودند، درحالی که بیرق های القاعده را تکان می دادند، در چندین شهرک براه افتادند.

تندروهای طرفدارسنی ها ازخشونت و تنش جاری بین دولت شیعه عراق و اقلیت سنی بهره برداری می کنند.

سنی ها دولت را به تبعیض ونادیده گرفتن نیازهای آنها متهم می کنند. درخشونت قومی درعراق درسال ۲۰۱۳ هزاران تن کشته شدند.

به گزارش اسوشیتد پرس، نیروهای دولتی درصددند تشدید خشونت در استان انبار را در میان تنش های فرقه ای، که دستگیری یک سیاستمدار ارشد سنی به آن دامن زد، مهارکنند.

آنها ظاهرا دراقدامی برای جلب حمایت سنی ها، یک روحانی بحث انگیز شیعه را که گفته می شود رهبری یک گروه شبه نظامی طرفدارایران را برعهده دارد دستگیرکردند.

روزپنجشنبه همچنین در جریان بمب گذاری ها وحملات جداگانه دربغداد و نقاط دیگر دستکم ۲۴ تن کشته شدند.

سنگین ترین نبرد در فلوجه قرارگاه سابق شورشیان در ۶۰ کیلومتری غرب بغداد درگرفت.

درخارج از استان انبار، یک وانت پرازمواد انفجاری شامگاه پنجشنبه درخیابان شلوغی درشهربلد روز، در ۷۰ کیلومتری شمال شرقی پایتخت، منفجر شد و چندین فروشگاه را درهم کوبید. به گفته مقام های امنیتی و مسئولان بیمارستانی دستکم ۱۹ تن جان سپردند و ۳۷ نفر مجروح شدند.

درمحله شعب بغداد بمبی به یک مینی بوس عمومی برخورد کرد ، ۴ تن را کشت و شش نفررا مجروح کرد. درشهرموصل ، درشمال عراق، درانفجاربمبی درنزدیکی یک واحد گشت نظامی، سه سرباز جانسپردند و ۵ نفرمجروح شدند.

ستیزه گران همچنین به دوحمله درشهرسنی نشین لطیفیه در ۳۰ کیلومتری جنوب بغداد دست زدند. درمرگبارترین حمله، بمبی در یک بازار سبزی منفجر شد، پنج تن را کشت و ۹ نفر را مجروح کرد. دردومین حمله، دوسرباززمانی که مردان مسلح پاسگاه آنها را زیرآتش گرفتند کشته شدند. درتیراندازی متقابل، سه مهاجم از پای درآمدند.
XS
SM
MD
LG