لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

اعدام ۴۲ تن در عراق


وزارت دادگستری عراق اعلام کرد ۴۲ تن - از جمله یک زن - در بغداد به دار آویخته شده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، وزارت دادگستری عراق روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت تمام آنها عراقی بودند و به ارتکاب «جرائم تروریستی، کشتن ده ها شهروند بی گناه، و اقدامات دیگر برای برهم زدن ثبات کشور، ایجاد هرج و مرج و دهشت افکنی» محکوم شده بودند.

بیانیه وزارت دادگستری عراق تاریخ اعدام ها را مشخص نمی کند، اما ماموریت کمکی سازمان ملل متحد در عراق اعلام کرد، اعدام ها در روز سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری انجام شده اند.

چند ساعت پس از انتشار این بیانیه، هیات سازمان ملل متحد در عراق از بغداد خواست براساس قطعنامه های سازمان ملل متحد، تمام مجازات های اعدام را متوقف سازد و سرانجام آن را لغو کند.

سازمان عفو بین الملل می گوید عراق در سال ۲۰۱۱، پس از چین، ایران، عربستان سعودی و آمریکا، در ردیف پنجم کشورهایی قرار داشت که مجازات اعدام درآنها رواج دارد. عراق در سال جاری تاکنون ۱۳۲ تن را اعدام کرده است.

با افزایش خشونت در عراق، دولت از مجازات مرگ به عنوان راهی برای سرکوب شورشیانی که قصد دارند کشور را بی ثبات کنند دفاع می کند. طی ۶ ماه گذشته بیش از ۵ هزار تن در سراسر کشور کشته شده اند.

گروه های طرفدارحقوق بشر شیوه های محاکمه در عراق را زیر سئوال کشیده اند و می گویند برخی از احکام بر اساس اعترافاتی صادر شده که زیر شکنجه گرفته شده است.
XS
SM
MD
LG