لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

در خشونت در سراسر عراق ۳۰ تن کشته شدند


در سلسله بمب گذاری هایی در عراق در روز پنحشنبه، ۳۰ تن کشته شدند و شمار مرگ ها در ماه مه از ۶۰۰ تن فراتر رفت. سازمان ملل متحد رهبران کشور را به گفت و گو برای حل اختلافات سیاسی فراخوانده است.

به گفته مقامات امنیتی و مسئولان پزشکی، روز پنجشنبه انفجار پنج بمب اتومبیلی و دو انفجار دیگر در بغداد ۲۱ کشته و دست کم ۷۱ مجروح برجا گذاشت.

یک پلیس مرزی در بزرگراه عراق – اردن هدف گلوله قرار گرفت، در حالی که سه پلیس در منفجر شدن یک بمب انومبیلی انتحاری در موصل کشته شدند، و چهار نفر در حمله دیگری در غرب شهر ازپای درآمدند.

پیشتر، در خشونت های روز چهارشنبه، از جمله انفجار بمب در یک مهمانی عروسی در جنوب بغداد، ۲۸ تن کشته شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای امنیتی روز پنجشنبه از حضور خبرنگاران در مراسم تشییع و خاکسپاری قربانیان حمله به مهمانی جلوگیری کردند.

سازمان ملل متحد از رهبران عراق خواسته است برای حل اختلافات سیاسی، که به افرایش نا آرامی ارتباط داده شده است، جلسه ای فوری تشکیل دهند.

اما، به گزارش خبرگزاری فرانسه، پاسخ دولت تاکنون بیشتر به سخنرانی ها، جابجایی نیروهای امنیتی و اعلام یک سلسله اقدامات امنیتی مبهم محدود بوده است.

مارتین کوبلر فرستاده سازمان ملل متحد گفت وضع بسیار نگران کننده است و می تواند بدتر شود.

او در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه اظهار نظر کرد اگر یک توافق سیاسی به دست آید، وضع امنیتی بهتر خواهد شد.

هشیار زباری وزیر امور خارجه عراق نیز نظر مشابهی ابراز داشت. او در یک کنفرانس خبری در بغداد گفت"اگر توافق سیاسی صورت نگیرد، بر امنیت اثر خواهد گذاشت، و وضع امنیتی ثابتی به وجود نخواهد آمد."

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود تحلیلگران و دیپلمات ها اغلب ثبات سیاسی در عراق را به سطوح خشونت ارتباط می دهند و می گویند ستیزه گران از ناهماهنگی های سیاسی و اختلافات برای حمایت از فعالیت هایشان بهره برداری می کنند.

مسئولیت حملات را، که در محله های شیعه و سنی نشین روی داد، کسی بر عهده نگرفته است.
XS
SM
MD
LG