لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

موج خشونت عراق را فراگرفت


واکنش مردم به انفجار بمب در شهر صدر
واکنش مردم به انفجار بمب در شهر صدر
یک روزپس ازکشته شدن 70 تن درعراق، روز سه شنبه انفجار و تیراندازی در مرکز و شمال کشوردست کم 11 کشته و 35 مجروح برجا گذاشت.

اسوشتید پرس در گزارشی ازبغداد می گوید در جدیدترین قصل خونین موج خشونتی که عراق را به آستانه یک جنگ داخلی تمام عیار نزدیکتر کرده است، خشونت روز سه شنبه سراسرکشور را فرا گرفت.

به گفته پلیس، در محله شیعه نشین شهر صدر در شرق بغداد، بمبی در داخل اتوبوسی منفجر شد و پنج تن را کشت.

درشهر طارمیه در شمال بغداد، یک بمب انداز انتخاری یک وانت پر از مواد منفجره را پس ازعبور از یک پست بازرسی پلیس منفجر کرد، یک پلیس و یک غیرنظامی را کشت.
در شهرموصل، در شمال عراق، در زدوخوردی که بین پلیس و مردان مسلح درگرفت، سه پلیس و چهار مهاجم کشته شدند. پلیس 15 نفر را دستگیر کرد.

در جنوب موصل، بمبی به یک واحد گشت پلیس برخورد کرد، یک افسر را کشت و یک نفر را مجروح کرد.

اسوشیتد پرس می گوید مسئولیت موج اخیر حملات را کسی برعهده نگرفته است، اما نشانه های شورشیان سنی به رهبری شاخه القاعده در عراق را همراه دارد، و ظاهرا هدف این است که شیعیان را به حملات متقابل وادار سازد. واکنش شیعیان در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ عراق را به آستانه جنگ داخلی کشاند .

نوری المالکی نخست وزیر گفت انگیزه شدت گرفتن حملات این است که عراق به روزهای تاریک دهه گذشته بازگردد. او عهد کرد تمام گروه های شبه نظامی را بدون در نظرگرفتن وابستگی های مذهبی و سیاسی آنها مهار و سرکوب کند.

روز سه شنبه، مارتین کوبلر، فرستاده سازمان ملل متحد از رهبران عراق خواست کار بیشتری برای متوقف ساختن خشونت انجام دهند و گفت «آنها مسئول هستند خونریزی را حالا متوقف کنند.»

او هشدار داد اگر فورا کاری انجام نگیرد، کشور در ورطه ای خطرناک فروخواهد رفت.
XS
SM
MD
LG