لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

انفجار دو بمب در مرکز بغداد بیش از ۱۴۷ کشته و ۵۰۰ مجروح برجای گذاشت


یکی از انفجارها، در یک ساختمان دولتی و دیگری در وزارت دادگستری عراق رخ داد

انفجار دو بمب قدرتمند جاسازی شده درون اتومبیل در مرکز بغداد دست کم ۱۴۷ کشته و ۵۰۰ مجروح برجای گذاشت. این خونین ترین حمله در عراق طی ماه های اخیر به شمار می رود.

یکی از انفجارهای روز یکشنبه، در یک ساختمان دولتی و دیگری در وزارت دادگستری عراق رخ داد. به گفته وزارت کشور عراق، با پیشرفت کار امدادگران و بیرون کشیدن اجساد، شمار تلفات بالاتر خواهد رفت.

انفجارهای روز یکشنبه موجب لرزیدن ساختمان های اطراف محل حادثه در پایتخت عراق شد و ستونی از دود را در آسمان پراکنده ساخت.

هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت حمله را برعهده نگرفته است. علی الدباغ سخنگوی دولت عراق می گوید، شواهد حاکی از دخالت القاعده در این حمله است.

خشونت در عراق در سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است اما حملات گاه و بیگاه شورشیان به نیروهای امنیتی و غیرنظامیان همچنان ادامه دارد.

مقامات عراق هشدار داده اند حملات شورشیان با نزدیک شدن به زمان انتخابات در ماه ژانویه، دی ماه، ممکن است افزایش یابد.

دو ماه پیش مهاجمان ساختمان های وزارت خارجه و دارایی عراق مورد حمله قرارا گرفت. در این عملیات، با بمب های کارگذاشته شده درون کامیون به این ساختمان ها حمله شد. این حملات بیش از ۱۰۰ کشته و ۵۰۰ مجروح برجای گذاشتند و القاعده مسئولیت آنها را برعهده گرفت.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه در تماسی تلفنی با نوری المالکی، نخست وزیر عراق و جلال طالبانی، رییس جمهوری آن کشور مراتب تاسف خود را از حملات انجام شده ابراز داشت و بار دیگر بر حمایت آمریکا از عراق و عراقی ها تاکید نهاد.

XS
SM
MD
LG