لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

مقامات آمریکایی: پناهنده عراقی در کالیفرنیا عضو گروه تروریستی بود


یک پناهنده عراقی روز چهارشنبه در شمال ایالت کالیفرنیای آمریکا بازداشت شد. اتهام این شخص عضویت در داعش و کشتن یک مامور پلیس عراقی اعلام شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اسناد دادگاه نشان می دهد که «عمر عبدالستار امین» ۴۵ ساله، در سال ۲۰۱۴ در یک شهر مرزی در عراق مامور پلیس این کشور را ترور کرد.

نیروی ضربتی ضد تروریسم اف بی آی در شهر ساکرامنتوی کالیفرنیا در ماه مه با استناد به حکم یک دادگاه عراقی، فرد مظنون را بازداشت کرد.

متهم روز چهارشنبه در دادگاه ساکرامنتو حضور یافت. قرار است بنا به پیمان استرداد دو جانبه عراق- آمریکا، عبدالستار به عراق تحویل داده شود.

وی ممکن است به خاطر ارتکاب به قتل سازمان یافته مامور پلیس عراقی به اعدام محکوم شود.

دادستان ساکرامنتو می گوید عبدالستار بنا به برنامه پناهندگان به آمریکا آمد، در ساکرامنتو مقیم شد و تلاش داشت موقعیت حقوقی خود در آمریکا را تثبیت کند.

بنا به گزارش، عبدالستار در سال ۲۰۱۲ به ترکیه رفت و درخواست پناهندگی به آمریکا را داد. وی خود را قربانی تروریسم معرفی کرده بود. در ژوئن سال ۲۰۱۴ به وی پناهندگی داده شد اما پیش از ورود به آمریکا دوباره به عراق بازگشت و یک مامور پلیس را ترور کرد. در نوامبر سال ۲۰۱۴ وارد آمریکا شد.

اف بی آی با دست کم هشت شاهد برای شناسایی متهم مصاحبه کرده بود.

عبدالستار هنگام درخواست گرین کارت عضویت خود در دو گروه تروریستی داعش و القاعده را مخفی نگاه داشته بود.

یک شاهد قتل مامور پلیس عراقی با مشاهده عکس های اعضای داعش، عبدالستار را شناسایی کرده بود. یک شاهد به اف بی آی گفته است عبدالستار را در یک اتومبیل مدل کیا دیده بود که پرچم القاعده بر سر آن بود و بر روی اتومبیل یک تیربار سوار شده بود.

بنا به اسناد، متهم هم عضویت القاعده را داشته و هم در داعش عراق عضو بود. خانواده او نیز به داعش و القاعده کمک می کردند.

وی در بمب گذاری های داعش، جابه جا کردن تروریست ها، جمع آوری پول برای گروه و ربودن رانندگان به دستور القاعده نیز دست داشت.

دولت ترامپ از برنامه های دولت اوباما در بررسی درخواستهای پناهندگی به شدت انتقاد دارد و می گوید در آن دولت برای شناسایی افراد متقاضی پناهندگی آن چنان که باید دقت به خرج داده نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG