لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

بایدن: مبارزه با داعش نیازمند اتحاد جناح های سیاسی در بغداد است


بایدن: مبارزه با داعش نیازمند اتحاد جناح های سیاسی در بغداد است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی که روز پنجشنبه در دانشگاه پدافند ملی در واشنگتن ایراد کرد، گفت مهمترین پیش نیاز مبارزه عراقی ها با گروه «دولت اسلامی» ائتلاف و اتحاد جناح های سیاسی در بغداد است.

آقای بایدن گفت تمام رهبران عراق باید همه تلاشهای شان را صرف مصالحه سیاسی کنند. او گفت «کار سختی ست! اما دارند اینکار را می کنند! می دانیم که بعد از آشتی و سازش سیاسی باید کاری کرد که عراقی ها در جبهه های نبرد با داعش عملا پیروز شوند. این کار به کمک آمریکا و با تجدید سازمان نیروهای نظامی و امنیتی عراق آغاز شده که محور اصلی آن استعداد و لیاقت افراد است، نه قوم و مذهب آن ها.»

آقای بایدن در بخش دیگری از سخنانش گفت ارتش عراق که اوایل تابستان گذشته به شکل غیر قابل باوری پس از حمله پیکارجویان داعش در موصل عقب نشینی کرده بود، به کمک حملات هوایی آمریکا، رفته رفته روحیه و پویایی خود را در صحنه نبرد بدست آورده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «عراقی ها به کمک ما، پیشرفت شگرفی در صحنه نبرد با داعش داشته اند. هشت ماه پیش، پیکارجویان داعش در تمام نقاط عراق در حالت تهاجمی قرار داشتند، و هیچ نیرویی در عراق نمی توانست با آنها مقابله کند. اما.... پویایی حکومت اسلامی در سد موصل و شهر شنگال، و حال در تکریت، به شکل قابل توجهی کاهش یافته، و در بسیاری از مناطق، این پویایی تبدیل به عقب نشینی شده است.»

XS
SM
MD
LG