لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۹

وزیر امور خارجه آمریکا با رهبران عراق دیدار کرد


جان کری وزیر امورخارجه آمریکا در ملاقات بارهبران عراق در بغداد خواستار جلوگیری از ارسال تسلیحات برای دولت سوریه با استفاده از حریم هوایی عراق شده است.

آقای کری، روز یکشنبه برای مذاکره و تبادل نظر با نوری المالکی نخست وزیر عراق و دیگر مقامات ارشد آن کشور در این باره و نیز در باره جنگ در سوریه، و امنیت عراق، در سفری از پیش اعلام نشده، و در پی همراهی پرزیدنت اوباما در سفر به خاومیانه، واردبغداد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا بعدا در باره مذاکراتش با نخست وزیر عراق به خبرنگاران گفت "ما در مورد پروازهای ایران برفراز عراق، بحثی جدی داشتیم. من کاملا روشن ساختم برای کسانی از ما که در تلاش مشاهده کنار رفتن اسد هستند، و می خواهند شاهد شکل گرفتن روندی دمکراتیک از طریق تشکیل دولتی موقت در چارچوب اعلامیه ژنو باشند، هر اقدامی که منجر به حمایت از اسد شود ، عملی مشکل آفرین است. من کاملا برای نخست وزیر عراق روشن ساختم که پروازهای ایران برفراز عراق در حقیقت به حفظ اسد و رژیم او کمک می کند".

آقای کری نگفت آقای مالکی به خواست آمریکا در مورد متوقف ساختن و یا دست کم بازرسی کردن از پروازها چه پاسخی داده است.

واشنگتن تهران را به فرستادن روزانه هواپیماهای حامل تسلیحات و افراد رزمنده برای رژیم بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه متهم ساخته است. ایران می گوید فقط کمک های نوعدوستانه به سوریه می فرستد.

پیشتر یک مقام ارشد در وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود آقای کری در گفتگو با مقامات عراق باره متوقف ساختن و یا دست کم بازرسی از پروازهائی که ایران برفراز حریم هوائی عراق انجام می دهد ، و تعدد شمار و سطح و میزان آنها گویای آن است که همگی حامل کمک های بشردوستانه نیستند، صریح و قاطع خواهد بود.

آقای مالکی با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه وقت آمریکا در مورد بازرسی از هواپیماهای ایران به توافق رسیده بود، اما مقامات آمریکائی می گویند از ماه ژوئیه تا کنون بازرسی فقط از دو هواپیمای حامل کمک هائی نوعدوستانه انجام گرفته است.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین نگرانی های واشنگتن از نبردهای داخلی در عراق ده سال پس از جنگ تحت رهبری آمریکا را، که به سرنگونی صدام حسین منجر شد، با مقامات عراقی در میان گذاشت.

از هنگامی که نیروهای آمریکا عراق را ترک کرده اند آن کشور اغلب با مناقشه های داخلی و خشونت های شدید در میان جناح های سنی و شیعه و کرد درگیر بوده است.

مقامات آمریکائی از شدت گرفتن حملات گروه های ستیزه گر، از جمله القاعده، در بخش هائی از عراق نیز ابراز نگرانی کرده اند.
XS
SM
MD
LG