لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

لزوم تعطیل صلحجویانه اردوگاه اشرف


دولت عراق اخیرا به حدود ۱۲۰۰ نفر ساکنان باقیمانده اردوگاه اشرف در عراق هشدار داده بر اساس برنامه ای جهت خروج صلحجویانه از عراق، که سازمان ملل متحد از آن حمایت می کند، آنها باید بی درنگ حرکت به یک مرکز انتقالی موقت، اردوگاه حریت در نزدیکی بغداد، را آغاز کنند.

در اردوگاه اشرف گروهی از ناراضیان ایرانی بنام مجاهدین خلق، که با رژیم مذهبی ایران مخالف هستند، سکونت داشته اند. حدود ۱۲۰۰ نفر قبلا به اردوگاه حریت نقل مکان کرده اند، اما این روند از اوائل ماه مه متوقف شده است. دولت عراق ضرب الاجل های متعددی برای بستن اشرف تعیین کرده ، ولی رعایت نشده است.

ایالات متحده آمریکا، در حالی که به روحیه همکاری قابل ملاحظه ای که دولت عراق نشان داده است توجه دارد، از ارجحیت آن به امکان بستن اردوگاه با خروج غیر داوطلبانه ساکنانش نگران است. پاتریک ونترل، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا ، دولت عراق را ترغیب کرد شکیبایی و انعطاف پذیری را در فراهم آوردن ترتیبی داوطلبانه برای ادامه جابجایی ساکنان اردوگاه ، به عنوان تنها راه قابل قبول جهت حل صلحجویانه مساله ، حفظ کند. او در بیانیه ای گفت چنین کاری ایجاب می کند گفت و شنود به جای اقدامات اجباری دنبال شود و تمام طرف ها در راستای تفاهمنامه ۲۵ دسامبر ۲۰۱۱ بین دولت عراق و ایالات متحده امریکا عمل کنند.

ونترل همچنین از رهبری اردوگاه اشرف خواست بی درنگ همکاری برای انتقال ساکنان به اردوگاه حریت را از سر بگیرد. او به اقدام اخیر دولت عراق در تحویل کالاهایی که ساکنان اشرف درخواست کرده بودند اشاره کرد و گفت اتهامات نامطلوب بودن شرایط انسانی در حریت با آنچه که مقامات دولت امریکا در آنجا دیدند ، و نیز گزارش ناظران سازمان ملل متحد تطبیق نمی کند. قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت بر اساس این گزارش ها و اطلاعات دیگر، روشن است که کیفیت زندگی در اردوگاه حریت ازمعیار انسانی قابل قبول فراتر می رود. ادامه سرسختی رهبری ساکنان در ارائه درخواست هایی پیش از هر توافقی برای تغییر مکان ساکنان اشرف قابل قبول نیست.

سخنگو گفت هیات کمک سازمان ملل متحد در عراق راه حل صلحجویانه ای برای بستن اردوگاه اشرف پیشنهاد کرده است، و افزود ایالات متحده بر پای بندی به این روند برای بستن نهایی و آرام تاکید می گذارد. بستن اردوگاه به سازمان ملل متحد، به ایالات متحده و به شریکان ما اجازه خواهد داد توجه خود را بر کوشش جهت یافتن راهی بادوام برای انتقال ساکنان به خارج از عراق متمرکز کنند.
XS
SM
MD
LG