لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۸

امریکا بمبگذاریهای عراق را محکوم کرد


دست کم ٧ نفر دیگر در تیراندازیها و بمبگذاریهای روز یکشنبه در بغداد کشته شده اند. روز گذشته نیز بمبگذاریهای متعدد در سراسر کشور باعث قتل دهها نفر شده بود.

ایالات متحده امریکا موج بمبگذاریها در عراق را که در روز شنبه به مرگ ۸۰ نفر انجامید محکوم کرد و کسانی را که در آخر ماه رمضان به شهروندان غیر نظامی حمله کردند «دشمنان اسلام» خواند.

بمبگذاریهای روز شنبه در حالی که مردم عید فطر را جشن گرفته بودند، در مراکز عمومی به قتل ۸۰ نفر انجامید.

۱۸ ماه بعد از آن که آخرین نیروهای امریکای عراق را ترک کرده اند، شبه نظامیان سنی مذهب عراق بار دیگر قدرت یافته اند و شورش علیه حکومت عراق به رهبری شیعیان را ادامه می دهند.

حملات روز شنبه عمدتاًمناطق شیعی نشین را هدف گرفته بود و این نگرانی را پدید آورده است که بار دیگر عراق به روزهای درگیریهای فرقه ای سالهای ٢٠٠۶ و ٢٠٠٧ بازگردد.

وزیر کشور عراق گفته است جنگ داخلی در کشور همسایه سوریه نیز به وخیم تر شدن وضع کمک کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا به شدیدترین لحن ممکن «حملات جبونانه در بغداد» را محکوم کرده است.
در بیانیه وزارت امور خارجه امریکا آمده است: «تروریستهایی که این اعمال را انجام داده اند دشمنان اسلام، و دشمنان مشترک امریکا، عراق، و جامعه بین المللی هستند.»

در بیانیه آمده است که دولت امریکا در همکاری نزدیک بادولت عراق با القاعده مبارزه خواهد کرد. این همکاری هفته آینده هنگام دیدار هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق از واشنگتن مطرح خواهد شد.

ماه رمضان گذشته مرگبار ترین رمضان در سالهای اخیر بوده است. بیش از یک هزار نفر در ماه ژوئیه در عراق کشته شدند، که بالاترین میزان از سال ٢٠٠۸ به این سوست.
XS
SM
MD
LG