لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۶

نیروهای ائتلاف از سومین پایگاه نظامی در عراق خارج شدند


نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در عراق روز یکشنبه ۱۰ فروردین ماه، پایگاه نظامی «کی‌ ۱» واقع در شمال این کشور را ترک کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پایگاه «کی ۱» سومین پایگاهی است که نیروهای ائتلاف در ماه جاری میلادی از آن خارج شده اند تا در راستای برنامه‌های ایالات متحده با سایر نیروها در دو پایگاه اصلی عراق مستقر شوند.

بر اساس بیانیه نیروهای ائتلاف، پایگاه «کی ۱» که در استان کرکوک در شمال عراق واقع شده است، با انتقال ۳۰۰ نیروی ائتلاف، حدود ۱.۱ میلیون دلار تجهیزات این پایگاه را به عراق داده است.

آسوشیتدپرس نوشت که تا ماه گذشته میلادی، حدود ۷هزار و ۵۰۰ سرباز ائتلاف از جمله ۵هزار نیروی آمریکایی در عراق بوده‌اند.

سرهنگ میلس کاگینز، یکی از سخنگویان ائتلاف، گفت که عقب‌نشینی‌ها از دو پایگاه در عراق «برای روزهای آینده» برنامه‌ریزی شده است.در حال حاضر نیروها به پایگاه‌های دیگر منتقل شده‌اند و برخی نیز طی هفته های آینده به آمریکا باز می گردند. سرهنگ کاگینز جزئیاتی درباره تعداد این نیروها را اعلام نکرد.

او افزود که منظور از دو پایگاه یکی پایگاه فرماندهی عملیات‌ نینوا در موصل- دومین شهر بزرگ عراق که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ تحت کنترل داعش بود- و فرودگاه نظامی «تقدم» در بیرون از شهر حبانیه است.

پایگاه نظامی «کی ۱» از سال ۲۰۱۷ میزبان نیروهای ائتلاف در مبارزه با داعش بوده است.

بنابر این گزارش پیش از این نیروهای ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده در ماه مارس، از پایگاه قیاره در استان نینوا و پایگاه قائم در نزدیکی مرز با سوریه خارج شده بودند. این عقب‌نشینی ها مطابق با برنامه خروج نیروهای ائتلاف از پایگاه های نظامی عراق و استقرار آن‌ها در بغداد و پایگاه هوایی «عین‌الاسد» در غرب این کشور صورت گرفته است.

همچنین مقامات ائتلاف می گویند که همچنان به همکاری و تجسس هوایی با نیروهای عراقی ادامه خواهند داد اما آموزش نیروهای عراقی و عملیات زمینی کاهش یافته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG