لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

آمريکا: ساکنان قرارگاه اشرف برای انتقال به مرکز جديد تصميم بگيرند


آمريکا: ساکنان قرارگاه اشرف برای انتقال به مرکز جديد تصميم بگيرند
آمريکا: ساکنان قرارگاه اشرف برای انتقال به مرکز جديد تصميم بگيرند

دولت اوباما از گروه مجاهدين خلق که در شمال شرقی عراق زندگی می کنند خواسته است درمورد نقل مکان به يک مرکز جديد در نزديکی بغداد بعنوان بخشی از برنامه سازمان ملل متحد برای انتقال آنها به يک کشور ثالث تصميم بگيرند.

دانیل فرید، مقام وزارت امور خارجه آمریکا، می گوید مقامات ایالات متحده و عراق روز دوشنبه در مورد اين مرکز جديد با یک نماینده گروه مجاهدين خلق از قرارگاه اشرف در عراق ديدار کردند. در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران در روز سه شنبه، دانيل فريد گفت، مقامات به نماينده قرارگاه اشرف گفتند که اردوگاه حوريه در نزدیکی فرودگاه بغداد آماده دریافت ساکنين است و توسط کارشناسان سازمان ملل برای سکونت مناسب اعلام شده است.

اردوگاه حوريه يک پایگاه سابق نظامی ارتش آمريکا است که به عنوان قرارگاه ليبرتی شناخته می شد. آقای فريد افزود: تصمیم در مورد نقل مکان حدود ۳۴۰۰ نفر از مخالفین نظام جمهوری اسلامی –وابسته به گروه سازمان مجاهدین خلق ایران– به اين گروه بستگی دارد.

دولت شیعه عراق حضور اين گروه در خاک آن کشور را بعنوان بی حرمتی به حق حاکمیت عراق می شناسد. دولت عراق و سازمان ملل متحد در ماه دسامبر گذشته قراردادی را امضاء کردند که به موجب آن ساکنين قرارگاه اشرف به يک منطقه موقت منتقل می شوند و در آنجا آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد به درخواست پناهندگی آنان رسيدگی می کند و برای اسکان آنها در کشورهای ثالث کمک می کند.

دانيل فريد، مشاور ويژه دولت اوباما درمورد قرارگاه اشرف است. هفته گذشته، او و مارتین کوبلر، فرستاده سازمان ملل متحد، در تلاش برای متقاعد کردن کشورهای عضو اتحادیه اروپا به قبول اين گروه از مخالفین نظام جمهوری اسلامی در کشورهايشان به آن قاره سفر کردند.

ایالات متحده و ایران هر دو به طور رسمی سازمان مجاهدین خلق را بعنوان یک گروه تروریستی می شناسند.

XS
SM
MD
LG