لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

مالکی: مجلس عراق در مورد ادامه حضور سربازان آمریکایی تصمیم می گیرد


مالکی: مجلس عراق در مورد ادامه حضور سربازان آمریکایی تصمیم می گیرد
مالکی: مجلس عراق در مورد ادامه حضور سربازان آمریکایی تصمیم می گیرد

نوری المالکی نخست وزیر عراق می گوید امیدوار است نمایندگان بتوانند در جلسه روز سه شنبه در مورد امکان تمدید حضور نظامی آمریکا در کشور به تصمیم نهایی برسند.

مالکی این موضوع را روز دوشنبه در یک بیانیه اینترنتی پیش از نشست بلوک های سیاسی کشور در حضور جلال طالبانی رییس جمهوری عنوان کرد.

قرار است نیروهای آمریکا تا پایان سال جاری از عراق خارج شوند، اما مقام های دو کشور نسبت به توانایی بغداد در تامین امنیت پس از خروج ابراز نگرانی کرده اند.

آمریکا از نبود تصمیم گیری عراق در این باره که آیا خواهان تمدید حضور نیروها هست یا نه، ابراز ناراحتی کرده است.

دریادار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش روز سه شنبه گفت او می فهمد که چالش های سیاسی دشواری با یک توافق بالقوه همراه است، اما تکرار کرد که رهبری عراق باید «هرچه زودتر» تصمیم بگیرد.

مولن به خبرنگاران گفت زمانی خواهد رسید که برای تغییر برنامه خروج بسیار دیر خواهد بود و تمام سربازان آمریکایی ناچار به خارج شدن خواهند بود. وی همچنین گفت هر توافقی برای نگاهداشتن سربازان بیش از موعد مقرر باید شامل تضمین های مصونیت قانونی برای نیروهای آمریکا باشد.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا نظر خود را در پی دیداری با مالکی ابراز داشت. او همچنین ایران را به مداخله در عراق متهم کرد و گفت تهران ستیزه جویانی را که به حمله در خاک عراق دست می زنند مسلح کرده است.

XS
SM
MD
LG