لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۳

نگرانی آمریکا از ارسال سلاح ایرانی به عراق


لئون پانتا: آمریکا نمی تواند شاهد ادامه تسلیح شبه نظامیان عراقی باشد و در این زمینه مشخصا افشاگری خواهد کرد. ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۱
لئون پانتا: آمریکا نمی تواند شاهد ادامه تسلیح شبه نظامیان عراقی باشد و در این زمینه مشخصا افشاگری خواهد کرد. ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۱

لئون پانتا وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا می گوید کشورش نگران تامین سلاح شبه نظامیان عراقی توسط ایران است.

وزیر دفاع ایالات متحده تاکید کرد، در دیدار با رهبران عراق به بحث پیرامون وضعیت آینده نیروهای آمریکایی در عراق به گفتگو خواهد پرداخت. لئون پانتا که روز دوشنبه در بغداد با نظامیان آمریکایی گفتگو می کرد افزود: آمریکا نمی تواند شاهد ادامه تسلیح شبه نظامیان عراقی باشد و در این زمینه مشخصا افشاگری خواهد کرد.

مقام های آمریکایی، ایران را متهم به تامین سلاح برای شبه نظامیان شیعه کرده و می گویند در ماه ژوئن گذشته، بیش از ۱۵ تن از سربازان آمریکایی با این گونه سلاح ها کشته شده اند، که به این طریق خونین ترین ماه برای نظامیان آمریکایی در عراق طی دو سال اخیر بوده است.

آقای پانتا در این باره گفت: «در ماه ژوئن آمریکایی های زیادی را در نتیجه این حمله ها از دست دادیم و نمی‌توانیم خیلی ساده کنار بایستیم و بگذاریم این وضعیت ادامه پیدا کند.

در حالی که مقام های آمریکایی نگران نقش مداخله جویانه ایران در عراق هستند دولت جمهوری اسلامی هرگونه پشتیبانی از گروه های ستیزه جوی مخالف دولت عراق را تکذیب کرده است.

مایک مالن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، نیز پیش از این گفته بودند تهران به طور مستقیم از گروه‌های افراطی که سربازان آمریکایی را می‌ کشند، پشتیبانی می ‌کند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین آمریکا نیز ایران را به تحویل سلاح‌های پیشرفته به شورشیان شیعه مذهب عراق متهم کرده بود و نسبت به گسترش نفوذ ایران در عراق هشدار داده بود.

پانتا وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا گفت: بغداد باید با شدت بیشتری با شبه ‌نظامیان شیعه ‌ای که به گفته وی از تسلیحات ارسالی ایران بهره می ‌برند، مقابله کند.

وزیر دفاع جدید آمریکا قرار است در این سفر با جلال طالبانی، رییس جمهور عراق، نوری المالکی، نخست وزیر عراق و مسعود بارزانی، رییس منطقه کردستان عراق دیدار کند.

XS
SM
MD
LG