لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۲۸

عراق از مسکوت گذاشتن اتهامات علیه گاردهای امنیتی آمریکا ابراز تاسف می کند


عراق از مسکوت گذاشتن اتهامات علیه گاردهای امنیتی آمریکا ابراز تاسف می کند

عراق از تصمیم یک دادگاه آمریکا در مسکوت گذاشتن اتهامات علیه گاردهای امنیتی آمریکایی، که به کشتن غیر نظامیان عراقی متهم هستند، ابراز تاسف کرده است.

سخنگوی دولت عراق روز جمعه گفت تحقیقاتی که درکشور او انجام گرفت نشان داد پنج گارد مرتکب جنایت شدند. اینک، مقامات عراق همچنین می گویند آنها قصد دارند برای اجرای عدالت دیگر راه های قانونی را دنبال کنند.

گاردها برای شرکت امنیتی خصوصی «بلک واتر ورلد واید»، که دولت آمریکا با آن قرار داد بسته بود کار می کردند. شرکت از آن هنگام نام خود را به «سرویس های زی» تغییر داده است، و مدیر آن در بیانیه ای از تصمیم دادگاه حمایت کرد.

اما ژِنرال اودیرنو، فرمانده ارشد آمریکا در عراق می گوید این اقدام ممکن است به واکنش منفی علیه دیگر شرکت های امنیتی که در عراق کار می کنند منجر شود.

دادستان های آمریکا گاردها را به تیراندازی بسوی غیر نظامیان در یک چهار راه شلوغ در بغداد در سپتامبر ۲۰۰۷ متهم کردند. در آن واقعه ۱۷ تن کشته شدند.

اما یک قاضی فدرال آمریکا روز پنجشنبه اتهامات را رد کرد و گفت دولت آمریکا حقوق قانونی متهمان را نقض کرد.

ریکاردو اوربینا اظهار داشت دادستان ها از آنچه متهمان زیر قول مصونیت گفتند به نادرستی استفاده کردند. اوربینا گفت توضیحات دولت «متناقض، باور نکردنی و فاقد اعتبار» است.

شش گارد قبلا خود را در اتهام قتل گناهکار دانسته اند.

سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا گفت دادستان ها گزینه های دیگری را برای دنبال کردن پرونده بررسی می کنند.

XS
SM
MD
LG