لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

عراق ممنوعیت «تلگرام» را پس از انتقاد «گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی» لغو کرد


آرشیو.
آرشیو.

دولت عراق فیلترینگ یک‌هفته‌ای پیام‌رسان تلگرام به دلیل نگرانی‌های مربوط به «امنیت ملی» را به دنبال انتقاد گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی رفع کرد.

خبرگزاری فرانسه تایید کرده‌ از صبح روز یکشنبه، تلگرام بدون نیاز به استفاده از وی‌پی‌ان در عراق قابل‌دسترسی است.

عراقی‌ها از تلگرام برای پیام‌رسانی و همچنین پیگیری اخبار و به اشتراک گذاشتن محتوا استفاده می‌کنند. گروه‌های مرتبط با جمهوری اسلامی به طور گسترده‌ای از تلگرام برای تبلیغ فعالیت‌هایشان استفاده می‌کنند.

برخی از کانال‌های تلگرامی حاوی مقادیر زیادی از اطلاعات شخصی همچون نام، آدرس، و روابط خانوادگی است.

طبق بیانیه وزارت اطلاعات عراق، تصمیم لغو ممنوعیت تلگرام پس از آن اتخاذ شد که «شرکت مالک این پلتفورم به الزامات مقامات امنیتی مبنی بر افشاکردن نهادهای درزدهنده اطلاعات شهروندان [عراقی] پاسخ داد.»

وزارت اطلاعات عراق افزوده که تلگرام «آمادگی کامل خود را برای برقراری ارتباط با مقامات مربوط ابراز کرده است.»

یک مسئول تیم مطبوعاتی تلگرام در همین ارتباط به خبرگزاری رویترز گفت: «طبق مقررات سرویس‌دهی تلگرام، پست کردن اطلاعات خصوصی دیگران بدون رضایت آنها ممنوع است و چنین مطالبی به طور مرتب از سوی گردانندگان‌مان حذف می‌شوند.»

او افزود: «می‌توانیم تایید کنیم که گردانندگان ما چندین کانال را که اطلاعات شخصی را به اشتراک می‌گذاشتند، حذف کردند. ما همچنین می‌توانیم تایید کنیم که هیچ اطلاعات شخصی کاربری از تلگرام درخواست نشده و هیچ چیزی به اشتراک گذاشته نشده است.»

وزارت ارتباطات عراق هفته گذشته اعلام کرده بود تلگرام به درخواست‌هایش مبنی بر بستن کانال‌های درزدهنده اطلاعات درباره نهادهای دولتی و شهروندان عراقی پاسخ نداده است.

طبق گزارش سال ۲۰۲۳ سازمان گزارشگران بدون مرز، عراق در زمینه شاخص آزادی مطبوعات در میان ۱۸۰ کشور دنیا، در رده ۱۶۷ قرار دارد.

XS
SM
MD
LG