لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

طارق عزیز معاون صدام حسین درگذشت


عکس آرشیوی از طارق عزیز، معاون، وزیر خارجه و دست راست صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق - سپتامبر ۲۰۱۰ (شهریور ۱۳۸۹)
عکس آرشیوی از طارق عزیز، معاون، وزیر خارجه و دست راست صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق - سپتامبر ۲۰۱۰ (شهریور ۱۳۸۹)

طارق عزيز، معاون صدام حسين دیکتاتور پیشین عراق بعد از ظهر جمعه ۱۵ خرداد ماه، در سن ۷۹ سالگی در بیمارستانی در جنوب عراق درگذشت.

وی که از رهبران برجسته حزب بعث عراق و دست راست صدام حسین بود، از بیماری‌های مختلفی، از جمله نارحتی‌های قلبی، تنفسی، و همچنین فشار بالا و قند خون، در رنج بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشتدپرس، آقای عزیز که در انتظار اجرای حکم اعدام خود بود، پس از انتقال به بیمارستان «الحسین» شهر ناصریه در ۳۲۰ کیلومتری جنوب شرقی بغداد، در گذشت.

طارق عزيز، که در سال ۱۹۳۶ میلادی در خانواده‌ای مسيحی متولد شد و نام اصلی او «یوحنا میخائیل» بود، پس از سقوط صدام حسین دستگیر و در نهایت به اعدام محکوم شد، اما اجرای حکم او متوقف شده بود.

دلیل مرگ آقای عزیز، که زمانی وزیر خارجه دولت صدام حسین نیز بود، هنوز بطور رسمی اعلام نشده است، اما شبکه خبری سی‌.ان‌.ان در گزارشی در همین زمینه گفته است او به دلیل ایست قلبی فوت کرده است.

طارق عزيز اندکی پس از سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی توسط نیروهای ارتش ایالات متحده، خود را تسليم کرد. وی در سال ۲۰۱۰ به جرم سرکوب گروه‌های مذهبی شیعه و جنايت عليه بشريت به اعدام محکوم شد.

با توجه به وضعیت نامناسب جسمانی او، خانواده و وکیلان مدافع او، بارها از دولت عراق خواستار آزادی او شده بودند. هرچند با اين درخواست موافقت نشد، اما جلال طالبانی ریيس جمهوری پيشين عراق، از امضای حکم اعدام طارق غزیز خودداری کرد.

XS
SM
MD
LG