لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

هشدار وزیر خارجه عراق درباره افزایش افراط گرایان درسوریه


وزیر امور خارجه عراق هشدار داده است گسترش گروه های افراطی در میان شورشیان سوریه، بر امکان بوجود آمدن سرزمینی در قلب منطقه که جهادگرایان بر آن حاکم خواهند بود می افزاید.

بگزارش آسوشیتدپرس، هشیار زیباری روز شنبه در سخنانی در یک کنفرانس امنیتی در منامه، پایتخت بحرین، گفت افزایش شمار رزمندگان تندرو در سوریه، به ایجاد یک «امارت اسلامی» که جهان ناچار خواهد بود با آن کنار بیاید منجر می شود.

آقای زیباری افزایش «گروه ها و جبهه های تروریستی» را مهمترین خطر ناشی از مناقشه سوریه برای عراق و منطقه دانست و گفت «آنها ارتش های داوطلب هستند. همه سوری نیستند، ملیت های اروپایی دارند. برخی از مناطق دوردست، از استرالیا و کانادا می آیند. روندی مسموم کننده است.»

اسوشتیدپرس می گوید اظهارات هشیار زیباری هراس های عراق را بازتاب می دهد که مناقشه سوریه امنیت داخلی شکننده آنرا بخطر می اندازد، همچنین نگرانی بین المللی در مورد خطر ناشی از ورود امواج جنگجویان خارجی و تقویت گروه های مسلح مخالف بشار اسد را منعکس می کند.

تخمین زده می شود ۱۲۰۰ تا ۱۷۰۰ نفر از اتباع ۱۱ کشور اروپای غربی در میان نیروهای شورشی فعال هستند. گمان بر این است که بسیاری دیگر از کشورهای مسلمان و عرب می آیند.

شاخه عراقی القاعده نیز وارد مناقشه سوریه شده است و به نواحی زیر کنترل شورشیان در شمال نفوذ می کند. این گروه، که در اوائل ۲۰۱۳ در کوشش برای برجسته ساختن بلندپروازی های فرامرزی خود، به «امارت اسلامی عراق و شامات» تغییر نام داد، شمار قابل ملاحظه ای از رزمندگان خارجی را استخدام کرده و بارها با گروه های معتدلتر در داخل اپوزیسیون سوریه درگیر شده است.

هشیار زیباری هشدار داد گروه های افراطی سرانجام قادر خواهند شد مناطقی در داخل سوریه را زیر کنترل خود درآورند.

او گفت «روزی خواهد رسید که ما امارت اسلامی دیگری خارج از کنترل دولت خواهیم داشت. بعد ناچار خواهیم شد با تهدید برآمده از آن مقابله کنیم.»

عراق در جنگ داخلی سوریه رسما بی طرف است و بارها خواهان مذاکره برای حل سیاسی مناقشه شده است.

با این حال، زیباری روشن ساخت این موضع نباید بعنوان حمایت عراق از رهبر سوریه تعبیر شود.
XS
SM
MD
LG