لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۰

تقویت مناسبات عراق و سوریه


راست: محمد ناجی العُطری، نخست وزیر سوریه به همراه همتای عراقی اش نوری المالکی
راست: محمد ناجی العُطری، نخست وزیر سوریه به همراه همتای عراقی اش نوری المالکی

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، با این منظور که مناسبات دوجانبه را تقویت کند و به تلاش برای کاهش تنش بین دو کشور ادامه دهد، به سوریه رفته است.

خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - می گوید در پی دیدار مالکی و همتای سوری او، «محمد ناجی العُطری» در روز چهارشنبه، نمایندگان دو کشور یک قرارداد همکاری استراتژیک در بخش انرژی امضا کردند. خبرگزاری همچنین می گوید نخست وزیران درباره فعال ساختن توافقنامه های مربوط به ترابری زمینی و سیستم های عبور مرزی بحث کردند.

دیدار مالکی و آقای عُطری یک ماه پس از آن صورت می گیرد که عراق و سوریه موافقت کردند مناسبات کامل دیپلماتیک بین دو کشور از سرگرفته شود. عراق سفیر خود از سوریه را در ماه اوت سال گذشته فراخواند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که نوری المالکی، دمشق را متهم ساخت به دو نفر که به گفته او، در بمب گذاری های بغداد دست داشتند پناه داده است. در انفجارها ۱۱ تن کشته شدند. سوریه در عملی متقابل، سفیر خود را از عراق خارج ساخت.

از آن هنگام، دو همسایه عرب، علائمی از افزایش همکاری نشان داده اند. ماه پیش، آنها با کشیدن دو خط لوله نفت برای صدور نفت خام، که عراق را به بنادر دریای مدیترانه وصل می کند، موافقت کردند.

XS
SM
MD
LG