لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۹

مسجدهای سنیان در عراق بسته شدند


رهبران مذهبی سنی عراق می گویند دراعتراض به حمله به روحانیان ونمازگزاران سنی، تمام مسجدهای متعلق به اهل سنت در بغداد را بطور نامحدود می بندند. در همین حال در خشونت های روزشنبه در سراسر کشور ۱۰ تن کشته شدند.

اسوشیتد پرس می گوید در اقدامی که از عمیق شدن شکاف های فرقه ای درعراق حکایت دارد، شیخ مصطفی البیاتی، یک عضو شورای روحانیان ارشد سنی که فتوا صادر می کند، روز شنبه گفت تصمیم به بستن مسجدها روز پنجشنبه گرفته شد و روز شنبه به اجرا درآمد.

او گفت «هدف گرفتن منظم و ناعادلانه روحانیان، مسجدها و نمازگزاران سنی» چنین اقدامی را موجب شد. او افزود «ما ۱۱ ماه صلح جویانه و با مسالمت گفته ایم با بی عدالتی روبرو هستیم، اما دولت نشنیده است».

بیاتی هیچ گروهی را به حمله به سنی ها متهم نساخت، اما گفت «میلیشیاهای شیعه از ضعف نیروهای دولت بهره برداری می کنند».

پیش از این سنی ها به عنوان یک تاکتیک اعتراضی مسجدها را در استان های بصره و دیاله بسته بودند. اما پس ازآن که مقام های امنیتی محلی و رهبران قبیله ای قول دادند ازآنها حفاظت شود، دوباره گشوده شدند.

روزجمعه، دربمب گذاری دردومسجد سنی دربغداد چهارتن کشته شدند. هفته پیش، مردان مسلح یک روحانی سنی را هنگام خروج ازمسجدی درغرب بغداد کشتند.

خشونت روزشنبه درسراسرعراق ادامه یافت. درشهر توکس خورماتو، درشمال، یک بمب اندازانتحاری کمربند انفجاری خود را در نزدیکی صف مردمی که درانتظار خرید نان بودند منفجر کرد. دومین بمب انداز یک خودرو پر از مواد منفجره را به داخل جمعیتی که در صحنه انفجار اول جمع شده بودند راند. در دوحمله ۸ تن جان سپردند و ۳۵ نفر مجروح شدند.

درهمین حال، یک بمب اتومبیلی درنزدیکی یک پاسگاه پلیس در شهرتل عفر، درشمال عراق، منفجر شد. یک افسر پلیس ویک غیر نظامی را کشت و ۱۰ نفر را مجروح کرد.
XS
SM
MD
LG