لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

حملات پراکنده به مراکز شیعیان عراق در آستانه اربعین


نیروهای امنیتی عراقی حاضر در مسیر حرکت زائران شیعه به سمت کربلا، در آستانه برگزاری مراسم اربعین
نیروهای امنیتی عراقی حاضر در مسیر حرکت زائران شیعه به سمت کربلا، در آستانه برگزاری مراسم اربعین

در اثر یک حمله خمپاره‌ای در روز جمعه به مسجدی متعلق به شیعیان در شهرکی در شمال بغداد، هشت نمازگزار جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس به نقل از پلس عراق، این حمله در محله مقدادیه صورت گرفت و چند گلوله خمپاره در نزدیکی مسجد، در حالی که نمازگزاران در حال خروج از آن بودند، فرود آمد.

دست کم ۲۱ نفر نیز در اثر این حمله مجروح شدند و آسیب‌هایی نیز به ساختمان مسجد وارد شد.

به گفته یکی از مسئولان عراقی از چهار روز پیش تاکنون، منطقه مقدادیه با حملات متعددی از جمله حملات خمپاره‌ای روبرو بوده است.

این حمله، که هنوز کسی یا گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است، در حالی روی می‌دهد که میلیون‌ها مسلمان شیعه برای برگزاری مراسم مذهبی اربعین در روز شنبه، در کربلا و دیگر شهرهای مذهبی عراق، جمع شده‌اند.

به گفته خالد العبیدی وزیر دفاع عراق، شمار زائران شیعه در کربلا، امسال به رقم بی‌سابقه ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است.

او که روز پنجشنبه با خبرنگاران صحبت می‌کرد، در ادامه گفت زائران خارجی از ۶۰ کشور مختلف هستند و شمار آنها از مرز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر گذشته است. به گفته خالد العبیدی، ایرانی‌ها بزرگترین گروه زائران را تشکیل می‌دهند.

مقامات عراقی هفته گذشته گزارش دادند دست کم یک میلیون ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین امام سوم شیعیان وارد عراق شده‌اند.

وزیر دفاع عراق همچنین گفت شمار زائران آنقدر بالا است که مقامات نظامی و انتظامی ناچار شدند در برنامه‌های امنیتی خود بازنگری کنند و مسیرهای جدیدی را برای رسیدن زائران به کربلا باز کنند.

همزمان، رسانه‌های ایرانی نیز از انفجار گلوله‌های خمپاره در شهر کربلا خبر دادند و گفتند در اثر این حمله، یک نفر کشته و ۴ نفر نیر مجروح شدند. بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، هیچ زائر ایرانی در این حمله آسیب ندیده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ناصر چرخ‌ساز معاون جمعیت هلال احمر ایران، ضمن بیان این مطلب گفت تاکنون ۶ خمپاره در اطراف کربلا منفجر شده، اما این انفجارها در مناطق شهری رخ نداده است.

خبرگزاری فارس نیز به نقل از یک منبع مطلع در کربلا، که نامی از او نبرد، نوشت در نزدیکی حرم امام حسین در کربلا «تنها یک انفجار» رخ داده که به گفته او هیچ تلفات جانی در بر نداشت.

کربلا حدود ۹۰ کیلومتری جنوب غربی بغداد، پایتخت عراق، واقع شده است.

XS
SM
MD
LG