لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

رویترز: خشونت شبه نظامیان شیعه در فلوجه فراتر از گزارش های اولیه بود


هادی الامیری از فرماندهان سپاه بدر، یکی از گروه های مسلح شیعه در عراق، در حال توضیح عملیات علیه داعش در حومه فلوجه - ژوئن ۲۰۱۵
هادی الامیری از فرماندهان سپاه بدر، یکی از گروه های مسلح شیعه در عراق، در حال توضیح عملیات علیه داعش در حومه فلوجه - ژوئن ۲۰۱۵

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی اختصاصی نوشت که شبه نظامیان شیعه عراقی در جریان تصرف شهر فلوجه در ماه ژوئن، بسیار بیشتر از آنچه مقامات آمریکایی بطور علنی تایید کرده بودند، به بازداشت، شکنجه و آزار سنی ها روی آوردند.

بر اساس این گزارش، ۷۰۰ مرد و پسر سنی مذهب عراقی، با گذشت دو ماه پس از بیرون راندن پیکارجویان داعش از فلوجه، همچنان ناپدید هستند.

به گفته رویترز، این آزار و اذیت ها به رغم این که نیروهای آمریکایی تلاش می کردند نقش شبه نظامیان شیعه در تصرف فلوجه را محدود کنند، رخ داده است.

این خبرگزاری در ادامه نوشت که تلاش های آمریکا برای محدود کردن فعالیت شبه نظامیان شیعه عراقی تاثیر اندکی داشت و آنها از فلوجه عقب نشینی نکردند و در غارت آنجا شرکت داشتند و اکنون نیز هرگونه تلاش آمریکا برای محدود کردن نقش خود در عملیات در پیش رو علیه داعش را رد می کنند.

به گزارش رویترز، بر اساس مصاحبه هایی که با رهبران قبیله ای، سیاستمداران عراقی، دیپلمات های غربی و بیش از ۲۰ نجات یافته صورت گرفت، شبه نظامیان شیعه دست کم ۶۶ مرد اهل سنت را کشته و دست کم ۱۵۰۰ نفر دیگر را که از فلوجه می گریختند، مورد آزار و اذیت قرار دادند.

مصاحبه شوندگان همچنین گفته اند که مردان سنی هدف تیراندازی قرار گرفتند، با شلنگ های لاستیکی کتک خوردند و در چندین مورد سر آنها از تن جدا شد.

رویترز می گوید در حالی که آمریکا برای طرح کمک به نیروهای عراقی در آزادسازی موصل آماده می شود، ناتوانی واشنگتن برای جلوگیری از خشونت های فرقه ای یکی از نگرانی های اصلی مقامات دولت اوباما است.

مقامات آمریکایی می گویند نگران آن هستند که شبه نظامیان شیعه در عملیات آزادسازی شهر موصل بار دیگر مرتکب چنین خشونت هایی شوند.

یک مقام دولت اوباما گفته است در هر گفتگویی که مقامات آمریکایی بین خود در مورد آزادسازی موصل داشته اند، یا در گفتگوهایی که با مقامات عراقی صورت گرفته، یکی از موارد محوری احتمال تکرار خشونت ها توسط شبه نظامیان شیعه بوده است.

شبه نظامیان شیعه عراقی عمدتا روابط نزدیکی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران دارند و تصاویر فرماندهان ارشد سپاه، از جمله قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، در کنار آنها دیده شده است.

XS
SM
MD
LG