لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

مقتدی صدر به آمریکا هشدار داد


آرشیو
آرشیو

مقتدی صدر، روحانی شیعه افراطی عراقی، از سربازان آمریکایی خواست یا عراق را ترک کنند یا در انتظار مقاومت باشند.

اعلام این هشدار با مذاکره رهبران عراق درباره امکان تمدید حضور نظامی آمریکا در کشور همزمان شده است.

صدر روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای در وب سایت خود خطاب به سربازان آمریکایی گفت «نزد خانواده های خود بازگردید که بی صبرانه منتظر ورود شما هستند. عراقی ها تا زمانی که سربازان خارجی حضور دارند، ایستادگی خواهند کرد و با قدرت خواهند جنگید.»

شبه نظامیان مهدی به فرماندهی مقتدی صدر تا پیش از انحلال در سال ۲۰۰۸ با سربازان آمریکایی در عراق می جنگیدند. پس از این مقطع، جناح مقتدی صدر به فرایند سیاسی عراق ملحق شد و اکنون در دولت ائتلاف نوری المالکی نخست وزیر عراق حضور دارد.

مالکی و برخی از شرکای ائتلاف به تازگی موافقت کردند درباره ادامه آموزش نیروهای عراقی پس از پایان ضرب الاجل ۲۰۱۱ به سربازان آمریکایی، با آمریکا مذاکره کنند. حزب صدر این توافق را رد کرد.

صدر در پیام خود به ارتش آمریکا تاکید کرده است: «اشغال، ترور و بدرفتاری کافی است. ما به کمک شما نیاز نداریم و قادریم با تروریسم بجنگیم و آن را شکست دهیم و متحد شویم.»

مقام های آمریکایی و عراقی گفته اند نیروهای عراقی قادر هستند امنیت داخلی را حفظ کنند، اما برای استفاده از تسلیحات سنگین جهت دفاع از مرزها، حریم هوایی و آب های ساحلی کشور به آموزش نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG