لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۰

پیام مقتدی صدر به هوادارانش


پیام مقتدی صدر به هوادارانش
پیام مقتدی صدر به هوادارانش

مقتدا صدر روحانی تندرو عراقی پس از سال ها اقامت در ایران هفته گذشته به عراق بازگشت. او روز شنبه در جمع طرفداران خود در شهر نجف گفت باید در برابر آنچه که او اشغالگران عراق نامید به مقاومت ادامه داد.

مقتدا صدر از سال ۲۰۰۷ تا کنون در قم به تحصیل در حوزه های دینی مشغول بود و در انظار عمومی درعراق دیده نشده بود.

وی در جمع طرفداران خود که فریاد می زدند ما با تو هستیم گفت: «ما هنوز با سلاح و ابزارهای فرهنگی و هر نوع وسیله دیگر در برابر اشغال مقاومت می کنیم. حالا با من این جمله را تکرار کنید: نه به اشغالگران» و جماعت هم فریاد نه. نه نه را سر دادند.

به موجب توافق امنیتی میان دولت مالکی و آمریکا تا پایان سال جاری همه نیروهای آمریکائی از عراق خارج می شوند اما با در نظر گرفتن امنیت شکننده این کشور امکان دارد نخست وزیر از دولت آمریکا بخواهد بخشی از سربازان آمریکائی درعراق بمانند.

تشکیل کابینه عراق پس از ماه ها چانه زنی با حمایت گروه مقتدا صدر در پارلمان از نخست وزیری نوری مالکی عملی شد. مقتدا صدر پشتیبانی اش از دولت مالکی را مشروط کرد:

«هیات دولت در عراق تشکیل شده است. اگر این دولت در خدمت مردم عراق باشد و امنیت و ایمنی آنهارا تامین نماید ما با دولت هستیم.اگر این دولت در خدمت مردم عراق باشد ما با آن هستیم. و اگر درخدمت مردم نباشد ابزارهای سیاسی برای اصلاح آن وجود دارد. پس بیایید به دولت فرصت بدهیم تا اثبات کند درخدمت مردم است.»

با آنکه حکم بازداشت مقتدا صدر به خاطر نقش او در کشتن فرزند آیت الله خوئی در زمان حمله نیروهای آمریکائی به عراق صادر شده است اما با توجه به اینکه گروه او اکنون در دولت ائتلافی نوری مالکی حضور فعال دارد انتظار نمی رود وی را به دادگاه احضار کنند.

XS
SM
MD
LG