لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

عراق مجوز فعالیت «رویترز» را پس از زیر سوال بردن آمار رسمی کرونا، معلق کرد


عراق - آرشیو
عراق - آرشیو

یک نهاد ناظر بین المللی بر آزادی مطبوعات می گوید مقامات عراقی مجوز فعالیت خبرگزاری رویترز را به حالت تعلیق در آورده اند.

به گفته «کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران» این خبرگزاری که مجوز فعالیتش در عراق به مدت سه ماه به حال تعلیق در آمده است گزارشی منتشر کرده بود که شمار مبتلایان قطعی به بیماری کووید-۱۹ از آمار رسمی بیشتر است.

مجوز فعالیت رویترز در عراق در همان روز انتشار این گزارش به حال تعلیق در آمد و همچنین مقامات عراقی رویترز را به پرداخت ۲۱هزار دلار آمریکا محکوم کردند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران می گوید مقامات رسانه ای در عراق با انتشار بیانیه ای، رویترز را متهم کردند که امنیت عموم را به خطر انداخته و در تلاش های دولت برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا مانع ایجاد کرده است.

مقامات عراقی از رویترز خواسته اند که یک عذرخواهی علنی منتشر کند. رویترز به صدای آمریکا گفته گزارشش درست بوده است.

رویترز به نقل از چند منبع گزارش کرده بود که هزاران نفر در عراق به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده اند که بسیار بیشتر از ۷۷۲ موردی است که در آمار دولتی آمده بود.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران از مقامات عراقی خواسته است که مجوز رویترز را دوباره فعال کنند. مقامات عراقی برای اظهار نظر جهت انتشار در این گزارش به تماس صدای آمریکا پاسخ ندادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG