لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

مسابقه "استعدادیابی پناهندگان" آواره از سوریه در کردستان عراق


گروه بی بویز که برک‌دنس می رقصند.
گروه بی بویز که برک‌دنس می رقصند.

زیر نور ماه کامل، در بادی پر گرد و خاک، و با نوای سبک موسیقی رگی، گروه رقص برک‌دنس "بی - بویز" با یک سری حرکات بالانس و چرخ فلک روی صحنه رفتند. هر شش جوان رقصنده، پناهنده هایی هستند که از جنگ سوریه فرار کرده و به عراق پناه آورده اند.

آنها در یک اردوگاه پناهندگان در کردستان عراق که خانه کنونی آنهاست، هفته ها به تمرین حرکات رقص مشغول بودند تا بتوانند در مسابقه نوجوانان پر استعداد به نام "استعداد یابی پناهنده ها" یا Refugees Got Talent شرکت کنند؛ نمایش شادی آفرینی که توسط آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد یا سازمان یافته بود.

ارژیم بارودا یکی از نوجوانان رقصند گروه بی بویز می گوید: "می خواهم با اجرا در این نمایش به مردم نشان دهم که زندگی حتی به عنوان پناهنده در اردوگاه ادامه دارد. استعداد ها ادامه دارند و من خیلی خوشحالم که فرصت این کار را با دوستانم داشتم."

بارودا یکی از تقریباً هشت هزار کودک پناهنده ای است که در منطقه سلیمانیه عراق زندگی می کند.

خیلی از این کودکان چون خانواده های شان توان مالی کافی ندارند، به مدرسه نمی روند.

بارودا و هم گروهی هایش رقص برک‌دنس را از ویدیو های روی اینترنت یاد گرفته اند.

این رویداد فرصتی هم بود برای دختران نوجوان که کمی تابوهای دور و برشان را کمی تغییر دهند.

روژابین عبدالعزیز، گروه "ای بی سی دی" مخفف انگلیسی "هر کسی می تواند برقصد" را با پنج دختر نوجوان دیگر تشکیل داده که رقص آنها از رقص های بالیوود الهام گرفته شده است.

عبدالعزیز از شرکت در این مسابقه ابراز هیجان زده است و می گوید:"این برنامه واقعاً زندگی من را عوض کرده است. تمام فامیل هایم در سوریه به من زنگ می زنند و می گویند که من را در یوتیوب دیده اند، در فیسبوک دیده اند. و این من را خوشحال می کند."

مشکین احمد، جوان پناهنده نوزده ساله از کوبانی برنده مسابقه بود. او ترانه کردی "کردستان آزاد" را خواند و همه را تحت تأثیر قرار داد.

مردم برای یک لحظه فراموش کرده بودند که در اردوگاه پر گرد و غبار پناهنده ها، دور از وطن شان نشسته اند.

این نمایش شاید مثل نسخه آمریکایی "استعداد یابی" پر زرق و برق نبود، ولی در یک لحظه برای این پناهنده ها همه چیز بود.

XS
SM
MD
LG